Активисти за људска права наводе да овај тип муниције угрожава пре свега цивиле. „Хјуман рајтс воч“ је истраживала неколико случајева коришћења касетних бомби. У организацији тврде да је једно од таквих бомбардовања изводила Саудијска Арабија — бомба је била бачена из ваздуха, а осим ел Ријада, авијацију у том региону нико није користио. Активисти за људска права су позвали све оне који подржавају Саудијску Арабију, укључујући САД, да осуде коришћење касетних бомби.
Касетне бомбе су муниција, упакована у касете великих размера. Приликом експлозије оне се разлећу по терену, величине фудбалског игралишта. Фитиљи ових бомби често се не активирају, због чега се садржај касета претвара у противпешадијске мине које могу да експлодирају годинама након окончања рата. Приликом експлозије, муниција се разлеће на металне крхотине које наносе тешке повреде. Цивили износе 98 одсто жртава касетних бомби.
Белкис Вили из организације „Хјуман рајтс воч“ испричала је за „Раша тудеј“ да су жртве ових бомби често деца.
„По други пут смо пронашли доказе да је коалиција Саудијске Арабије користила касетну муницију. У нашем извештају је документована употреба три типа касетног оружја у пет различитих случајева. Све оне су се десиле у северном делу Сане, у близини стамбених рејона. Постоји велика опасност да цивили налете на неексплодирану муницију која се претвара у мине. Деца или одрасли могу их покупити и дићи се у ваздух. Често управо деца постају жртве касетних бомби. Ако на земљи лежи нешто светло и привлачи пажњу, они могу то покупити, што ће довести до експлозије бомбе. У нашем извештају су документовани случајеви рањавања касетним бомбама, међу њима је једно дете“, рекла је Вилијева у програму РТ.