Владимир Рожановски, аналитичар инвестиционе групе „Евро инвест“, види у Вучићевој посети намеру да Србија реши проблем снабдевања енергентима.
„Србија се нада да ће Америка помоћи да се реши проблем енергетске безбедности. Разговори о испорукама течног гаса из САД у Европу трају већ неколико година, али за сада то је економски неисплативо и технички неоствариво. За увоз гаса из САД потребни су специјални бродови, опремљени херметичним контејнерима и заштићени од евентуалне детонације. Реално гледано, најбољи испоручиоци за Србију су Русија, и евентуално Азербејџан и Либија. Сви остали извори су неефикасни“, сматра Рожановски.
Павел Кандељ, научни сарадник Института за европске студије Руске академије наука, тврди пак да је Вучићева посета организована са намером да се добије подршка за убрзање преговора са ЕУ и подстакне повећање обима америчких инвестиција.
„Србија је спремна да учини уступке по питању Косова зарад чланства у ЕУ. Земља је пре свега заинтересована за инвестиције и за подршку Вашингтона да се убрза преговарачки процес са ЕУ. Али колико је познато, у пет наредних година ЕУ не планира проширење. Србија, као и остале земље Западног Балкана, може у даљој будућности да постане члан ЕУ, али преговори ће трајати веома дуго. Након што се Вучић врати из САД, очекујем од њега неки симболички гест, поруку да је Русија и даље важан партнер за Србију“, каже Кандељ.