„Тешко је рећи да ће то бити притисак на Берлин, то Берлин никада не би прихватио, али утицај на Берлин — да. Сигурно је да ће САД покушати да Берлину и другима у ЕУ сугеришу да ипак треба водити рачуна о ономе што се догађа у Србији и на Балкану, да је ова садашња политика контрапродуктивна и да треба пропустити и дати нам шансу“, рекао је Висковић за РТС.
Када је у питању примена Бриселског споразума, Висковић додаје да САД, ако жели, може да утиче на Приштину да се понаша као што би требало у конструктивном дијалогу и да више не саботира и не одлаже примену тог споразума.
Висковић је додао да Вучићева посета САД није историјска, али да је јако значајна, те да је велика штета што се није састао и са потпредседником САД Џозефом Бајденом, коме је преминуо син.
„У јавности провејава да наш премијер није имао адекватне саговорника, што није тачно. Ми морамо бити свесни да се политика према малим земљама, као што је Србија, креира и спроводи на средњим нивоима. Вучићеви саговорници су итекако релевантни за однос са Србијом и регионом и мислим да је то важно“, истакао је Висковић.
Упитан за односе са Русијом после посете Вучића САД, Висковић је рекао да је Србија увек била у некој врсти троугла када су Русија и САД у питању и да је свако приближавање једној или другој страни увек тумачено као удаљавање од једне или друге стране.
„Постоје спекулације због садашње ситуације и односа Запада и Русије и у том смислу смо у деликатној позицији, али чини ми се да премијер и министар спољних послова за сада то решавају на начин на који је то за Србију најбоље“, указао је Висковић.
Висковић наводи и да ће последица Вучићеве посете вероватно бити и решење случаја Битићи.
„Мислим да ће то вероватно бити последица ове посете, то је питање које ће морати да се реши, јер је то једно од питања које у САД изазивају велике емоције“, навео је Висковић.
Упитан да ли је реално очекивати да се после Вучићеве посете САД и позитивне оцене те земље повећа ниво инвестиција, Висковић је навео да је позитивна политичка порука увек утицала и на позитивну економску климу и долазак нових инвестиција.