Пре само пет месеци Конгрес је забранио Пентагону набавку руских ракетних мотора, а у америчкој војсци већ сматрају да Русији треба укинути санкције у овој области. Пентагон од 2000. године купује од Русије моторе који се користе за покретање сателита.
„Пентагон је саопштио да ће руски ракетни мотори Америци бити неопходни још неколико година, уколико жели да у свемир лансира високотехнолшке и обавештајне апарате“, пише лист.
Ово саопштење америчког Министарства одбране изазвало је у Конгресу жестоко противљење опозиције која је за то да се зависност од Русије у области астрономије сведе на минимум. Ипак, директор америчке Националне обавештајне службе Џејмс Клапер и два најутицајнија сарадника Пентагона, компаније — „Боинг“ и „Локид Мартин“ подржала су војне званичнике. Очигледно да је преовладало мишљење да су руски ракетни мотори потребни САД, без обзира на санкције против РФ.
Амерички министар одбране Ештон Картер и шеф америчке обавештајне службе Џејмс Клапер су прошлог месеца, у писму упућеном конгресменима, рекли да ће се Пентагон суочити са „великим потешкоћама“ уколико се настави забрана куповине руских мотора.
Представнички дом америчког Конгреса је у децембру прошле године усвојио амандман сенатора Џона Мекејна, којим се отказује набавка ракетних мотора РД-180 из Русије до 2019. године. Изузетак је направљен за уговор који су до 2019. године закључиле корпорације „Боинг“ и „Локид Мартин“ са руском фирмом „Енергомарш“. Конгрес је тада одобрио 220 милиона долара за развој нових америчких мотора.
РД-180 је руски ракетни мотор са две коморе за сагоревање и две млазнице. Настао је развојем мотора РД-170 који је развијен за покретање совјетске ракете „Зенит“, и тренутно се користи као главни мотор првог степена америчке ракете „Атлас“.