Мирно подручје у Баварској је због предстојећег самита претворено у затвор, додуше луксузан затвор, добро обезбеђен полицијом. Сигурност није једина ствар коју је Немачка морала да појача.
Све је могуће, чак и нелегална градња у циљу удовољавања еминентним гостима
Понекад се присетимо да богати и утицајни живе у свету где је све могуће, па чак и ствари изричито забрањене законом. Самит Г7 показао се као прави пример тога. Ресторан Елмауер Алм је одабран као идеално место за сликање светских лидера. Све би то било лепо да власник луксузног хотела није одлучио да прошири ресторан без добијања легалне дозволе, преноси „Дојче веле“.
Чини се да ће лидери морати да пронађу друго место са живописним погледом за своје породичне фотографије.
Seit heute ist Schloss #Elmau ganz im Griff des G7-Gipfels. Keine Gäste mehr, nur Sicherheitsvorkehrungen & Polizei. pic.twitter.com/GySFNHlVg6
— Isabella (@sofasportlerin) May 25, 2015
Међутим, то није све. Власник хотела, Диетмар Милер-Елмау, такође је претворио ливаду у хелидром, где је поставио велики шатор, иако за то није добио потребну дозволу власти Гармиш-Партенкирхена.
Писта за слетање хеликоптера ће наводно бити размонтирана када се Самит заврши.
Америчким војницима је забрањено присуство у области одржавања Самита ради заштите од ненаоружаних активиста
Америчким војницима је тих дана забрањено путовање у баварске градове Минхен и Гармиш-Партенкирхен због страха да би ненаоружани активисти који се противе Г7 могли да их нападну.
Они који су стационирани у Гармиш-Партенкирхену, месту које је Американцима међу омиљеним туристичким дестинацијама у Немачкој, саветује се да не носе униформе и „избегавају да говоре енглески гласно“, преносе локални медији.
A #German federal police helicopter lands on small ridge marking the border between Austria & Germany,the #G7 summit pic.twitter.com/kVQfhLvtiq
— Hans Solo (@thandojo) June 3, 2015
Према неким проценама, око 10.000 активиста планира да у близини хотела одржи протесте против политика Г7, међу којима се највише помињу расизам, милитаризација и рат, као и експлоатација природних ресурса.
Ништа није прескупо за догађај од 48 сати, чак ни књига од 334.000 долара
Шеф баварске владе Хорст Сихофер жели да учесници самита са собом понесу нешто више од слатких успомена. Управо због тога ће делити илустровану књигу под називом „Баварска. Земља у срцу Европе“ како би Немачка домаћински испратила овај значајан догађај.
Баварска има много тога да понуди — чувену кухињу, врхунски фудбалски клуб, да не помињемо светски познате аутомобиле. Књига је очигледно замишљена као сведочанство ове раскоши — и на својих 248 страница и судећи по цени штампања.
Unsere Bergführer und alpin-erfahrene Bundespolizisten wachen über den Grenzverlauf am Wetterstein. #G7Summit #G7 pic.twitter.com/EdLc3dvzAD
— Bundespolizei BY (@bpol_by) June 3, 2015
Локалне власти су одштампале тираж од 15.000 примерака по позамашној цени од 335.000 долара.
Одржавање Самита Г7 без Русије је бесмислено
Немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да ће на самиту бити речи о уједињењу Крима са Русијом, с обзиром на то да Запад и даље сматра да је оно било незаконито, иако је скоро 100 одсто становништва полуострва желело да се то догоди. На самиту ће бити речи и о епидемији еболе, као и успону Исламске државе.
Г7 чине лидери Канаде, Француске, Немачке, Италије, Јапана, Велике Британије и Сједињених Америчких Држава. Несумњиво моћна група, али је решавање глобалних проблема немогуће без Русије, без обзира на то што Запад мисли или каже.
Нема оружја у близини места одржавања самита — укључујући саксије са цвећем и цепанице
Немци су мере безбедности схватили врло озбиљно. Локалне власти су тражиле од становника да уклоне све што би могло да се користи против учесника самита, па се ишло дотле да су мештани морали да уклоне и саксије, као и наслагане цепанице на гомили.
Немачка је издвојила око 225 милиона долара за мере безбедности, које укључују и изградњу ограде око хотела, дуге приближно 16 километара, како би демонстранте држали подаље.
Неких 19.000 полицајаца ће бити распоређено по терену да обезбеди место одржавања самита, локалне градове и границе. Баварска полиција је чак и твитовала неколико фотографија спровођења закона официра на стражи.
Следећи пут би вероватно било паметније да изаберу усамљеније место у складу са филозофијом штедње, коју Немачка толико воли.