„ОЕБС је јединствена и непроцењива вредност за међународну заједницу. Садашња криза је истакла његове трајне предности и корист као организације која најбоље одговара премошћивању јаза и олакшавању заједничких решења“, рекао је Дачић на форуму „Будуће перспективе глобалне безбедносне архитектуре“ у Будви.
Регион синоним за сарадњу
Србија жели да са партнерима из региона буде фактор који ће допринети да регион више не буде синоним лоше, већ добре сарадње, изјавио је Дачић.
„Србија жели да буде, заједно са свима вама који седите овде и наравно са другим партнерима из региона, фактор који ће допринети да наш регион у целини не буде више синоним за лоше односе, него да буде синоним за бољу сарадњу и за могућност да заиста разумно решавамо сва отворена питања која постоје и надам се да ћемо се понашати супротно од онога како се од нас очекује бар једном у нашој историји“, рекао је министар.
Дубока криза европске безбедности
Дачић је истакао да, уместо да прослављамо историјски тријумф сарадње над сукобима, оличен у Завршном акту из Хелсинкија, председавање Србије ОЕБС-у обележава дубока криза европске безбедности.
Он је рекао да је 10 принципа безбедности из тог документа, који су камен темељац европске стабилности, прошле године озбиљно угрожено, јер су се оружани сукоби вратили у Европу.
„Поновно учвршћивање европске безбедности ће бити једино могуће ако постигнемо трајно решење кризе у и око Украјине, и заједнички приступимо њеним ширим импликацијама по европску безбедност“, казао је Дачић.
Он је подсетио да криза око Украјине није дошла „као гром из ведра неба“, већ да су до ње довеле обновљене поделе на релацији Исток-Запад, потхрањене различитим схватањима претњи, а конструктивно бављење кључним питањима европске безбедности постало је све теже.
„Растуће неповерење, узајамно подозрење и политика конфронтације ометају сарадњу чак и у областима од заједничког интереса. Били смо сведоци одсуства напретка у извесном броју кључних области агенде ОЕБС-а. Од избијања кризе у и око Украјине, сви ови изазови су се само погоршали“, приметио је Дачић.
Он је нагласио да је криза у Украјини и око ње поново потврдила вредност концепта свеобухватне безбедности ОЕБС-а, јер се, како је рекао, јасно показало да безбедност и стабилност неће опстати без потпуног поштовања и стриктне примене свих обавеза ОЕБС-а, у свим димензијама безбедности.
Према његовим речима, специјална посматрачка мисија је највидљивији елемент одговора ОЕБС-а на кризу у и око Украјине. Сви алати ОЕБС-а су покренути ради решавања кризе, у исто време служећи и као подршка другим кључним корацима које Украјина мора да предузме, укључујући уставну реформу, заштиту права националних мањина, национални дијалог и помирење.
Дачић је навео да трилатерална контакт група високих представника Украјине, Руске Федерације и ОЕБС-а напорно ради на постизању мирног и одрживог решења.
„Пакет мера, најављен у Минску 12. фебруара, представља најбољи путоказ за обнављање мира у источној Украјини и могућност да се започне с напорима за обнову и помирење“, рекао је Дачић и додао да су свеобухватно примирје и повлачење тешког наоружања најзначајнији приоритети.
„Успели смо да формирамо четири радне групе за бављење кључним питањима стабилности, политичког процеса, хуманитарним питањима, економским питањима и обновом. Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини чини све што је у њеној моћи да олакша примирје и повлачење тешког наоружања“, казао је Дачић, додајући да посматрачи ОЕБС-а раде у опасној и нестабилној ситуацији.
Он је констатовао да је захваљујући њима, међународна заједница „поново открила“ ОЕБС, који доживљава неку врсту ренесансе.