Председник САД Барак Обама покушао је на маргинама самита да прогура свој план да се убрзају прилично спори преговори о контроверзном Трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП) у светлу растућег неслагања са обе стране Атлантика.
Обама се, раније данас, већ приватно састао са британским премијером Дејвидом Камероном и немачком канцеларком Ангелом Меркел. Фрустриран је јер су разговори између САД и Европске уније успорили и постоји могућност да договор не буде постигнут током трајања његовог председничког мандата.
Британски званичници рекли су агенцији АФП да је Камерон подстицао лидере Г7 да склопе договора до краја године.
Меркелова је, у интервјуу за немачку телевизију, рекла да би желела да ради на договору „у петој брзини“. У другом интервјуу, рекла је да су Обама и она разговарали о трговини током приватног разговора „јер и амерички председник зна да сигурно постоји резерва са немачке стране“.
Противници ТТИП-а у САД кажу да би споразум о трговини могао да ублажи финансијске регулативе.
Сенаторка Елизабет Ворен каже да би усклађивање финансијских регулатива САД и ЕУ могло да доведе до трке ка понору и да поткопа амерички закон из 2010. године који је пооштрио ограничења великим банкама.
Два милиона Европљана против договора
Више од два милиона Европљана потписало је петицију против контроверзног Споразума о слободној трговини између Европске уније и Сједињених Америчких Држава, од којег корист, према критичарима, имају само велике корпорације, а не грађани.
Европска комисија у среду треба да гласа о резолуцији о Споразуму о трансатлантском трговинском и инвестиционом партнерству (ТТИП)
Прошлог месеца, активисти Европске грађанске иницијативе „Стоп ТТИП“ позвали су ЕК да гласа против договора којим се утврђује решавање спора инвеститора и државе, јер фаворизује стране инвеститоре, како тврде активисти.
Активисти су у више наврата истицали да је Споразум договаран у тајности, без стручног надзора и надзора ЕК.
Ова група грађана се такође противи договору о слободној трговини са Канадом, познатом као Споразум о свеобухватној економској трговини.