ФБИ тврди да се ови авиони користе само за истражне радње, мада се према подацима ресора, обично не тражи дозвола суда за коришћење ове врсте технике. Штавише, Вашингтон је уложио велике напоре да сакрије размере своје делатности. Говори се да су авиони били регистровани на најмање 13 компанија.
Америчке власти су користиле уређаје као што су „Стингреј“ или „Дртбокс“. Приликом потраге за осумњиченима, они се представљају као базне станице и прикупљају податке са хиљада телефона. Ови уређаји су инсталирани на авионима и аутомобилима и обично се користе без одлуке суда. Кирк Виби је више од 30 година радио за НСА пре скандала о програму шпијунирања коју води агенција. Он сада позива да се не верује томе да су овлашћења обавештајних служби заиста ограничена.
„Највећи део леденог брега се налази под водом. Ми видимо само његов врх: Патриотски закон и амандмане на Закон о праћењу страних обавештајних служби. Ти такозвани закони су у ствари трик власти — они покушавају да сакрију да поседују велики број органа. Методе праћења које се користе против Американаца изгледају као да смо сви потенцијални терористи и злочинци“, рекао је бивши сарадник НСА Кирк Виби.
Америчка обавештајна служба прати не само телефоне, већ и новац својих грађана. Према подацима 2013. године администрација председника Обаме почела је да прави планове како да се америчким специјалним службама открије приступ финансијским подацима свих грађана земље и корисницима услуга америчких банака. Без обзира на то што су Патриотски акт заменили Законом о слободи, критичари тврде да грађани имају све основе да се плаше за неприкосновенст свог приватног живота.