Русија, која већ другу годину не учествује на самиту Г7, ипак је била једна од најважнијих тема разговора лидера индустријски најразвијенијих земаља, одржаних у баварском дворцу Елмау, недалеко од Гармиш-Партенкирхена.
Док су мишљења о улози Русије у решавању међународних питања подељена, став лидера Г7 јединствен је у вези с антируским санкцијама, које ће бити продужене и након 1. јула. Москва поручује да има право да одговори на казнене мере Запада, као и да оспори санкције у оквиру Светске трговинске организације.
Аналитичарка Института динамичког конзерватизма Марина Воскањан у разговору за Спутњик указује на то да оштра свађа с Русијом никоме у Европи није потребна, посебно истичући улогу Немачке.
„Што се тиче Немачке, она је заинтересована да очува и контакт и сарадњу с Русијом, у одређеном обиму. Та позиција јој омогућава да балансира и ипак спроводи своје интересе, посебно ако се има у виду став САД. Немачка би волела да има улогу посредника и представника ове такозване западне коалиције (сетимо се преговора у Минску). Чини ми се да Немачка неће прелазити ту границу и да неће инсистирати на оним ставовима који су блиски америчким јастребовима“, сматра Марина Воскањан.
Доцент Високе школе економије из Москве Андреј Суздаљцев указује на то да се реторика западних лидера мења у зависности од околности, подсећајући да је Ангела Меркел током посете Москви почетком маја давала потпуно другачије изјаве од оних које су се могле чути у присуству Барака Обаме током Самита Г7.
Суздаљцев такође указује на чињеницу да је Русија током Самита Г7 без икаквих основа означена као једини кривац за украјинску кризу.
„Чуло се оно што је у име Европске уније изјавио Доналд Туск — није важно шта је радио Кијев, за све је крива Русија. У том смислу, Кијев не нарушава Мински споразум, то чини само Русија. Други моменат: Русија мора да престане да подржава ’сепаратисте‘ у Донбасу. Ту је веома интересантна украјинска интерпретација, с обзиром на то да, према изјавама, тамо нема никога осим украјинске војске, а свету смета Русија“, рекао је Суздаљцев.
Без обзира на оштар став према Русији, Запад без сарадње с Москвом не може да решава конфликте, не само сукоб на истоку Украјине, него и у Сирији и у Ираку, као ни проблем у вези с иранским нуклеарним програмом. Управо због тога, једна од важних тема самита било је и враћање Русије у „велику осморку“, али су мишљења о томе подељена. Насупрот ставу Немачке да је Русији место у групи индустријски најразвијенијих земаља, Канада је категорично против тога све док је Владимир Путин на челу Русије.