„Мислим да председник покушава да нас увери да смо у стању да делујемо ван наших граница да бисмо заштитили ову земљу. Међутим, морамо признати да наш ангажман и директно деловање могу стимулисати и подстаћи додатне претње за нашу националну безбедност и наше интересе“, рекао је Бренан, који је на челу ЦИА од 2013, у емисији „Фејс д нејшн“ на телевизији Си-Би-Ес њуз.
Међутим, како истиче блогер Џон Шварц, последња Бренанова изјава је у супротности са оном од пре пет година кад је као саветник Беле куће у борби против тероризма покојној новинарки Хелен Томас говорио о Умара Фаруку Абдулмуталабау, Нигеријцу који је покушао да се разнесе на лету америчког авиона из Детроита.
Томас: А шта је мотивација? О томе никад ништа нисмо чули ни сазнали.
Бренан: Ал Каида је организација која је посвећена безобзирном убијању и покољу невиних…
Томас: Зашто?
Бренан: Мислим да је ово друго питање, али Ал Каида је одлучна само да врши нападе против наше домовине…
На расправи о казни, Абдулмуталаб је објаснио своје мотиве:
„Покушао сам да нападнем САД у знак одмазде за подршку Израелу и у знак одмазде за подршку убијању невиних цивила и муслиманског становништва у појасу Газе и у знак одмазде за убиства недужних цивила и муслиманског становништва у Јемену, Ираку, Сомалији, Авганистану и шире, а већина њих су жене, деца и ненаоружани“.
Према меморандум власти САД о кажњавању, Абдулмуталабово истицање да је покушао да се „освети понашању Владе“, у ствари је — део правне дефиниције тероризма.
Према Шварцу, Бренан добро разуме да је наша спољна политика изазвала нападе против Американаца.
„И наш правни акт наводи да је покушао да се освети због америчких акција и то га чини терористом. Ипак, ову очигледну стварност нико од високих званичника није до сада рекао наглас“, наводи Шварц, бивши сарадник оскаровца Мајкла Мура.
То свакако није изнео ни бивши амерички председник Џорџ Буш млађи у обраћању америчком конгресу после терористичких напада 11. септембра 2001. године кад је рекао да је земља мета „непријатеља слободе“.
Лидери Ал Каиде, рекао је Буш, „мрзе нашу слободу вероисповести, слободу говора, слободу да бирамо и будемо бирани и да се не слажемо једни с другима“.