Посмртни остаци Исе Бољетинаца, који је 100 година почивао у месту Вљоре у Албанији, сутра ће бити сахрањени у родном селу Бољотине, у Општини Звечан, надомак манастира Соколица на северу Косова. Бољетинац је био саборац Исамила Ћемалија, борца за уједињену и независну Албанију.
Влада Косова је за преношење и сахрану овог за њих „националног хероја“, који је остао упамћен по реченицама: „Албанија без Косова није Албанија. Косово и Албанија су једно“, издвојила 50. 000 евра. Иначе, његови посмртни остаци су још 5. јуна донети у касарну у Јужној Митровиции и ту изложени.
Из организационог одбора за сахрану из Јужне Митровице, објављен је и слоган овог испраћаја: „Поново нам се вратио. Стриц Иса“. Како је планирано, свечана церемонија сахране кренуће са некадашњег Трепчиног стадиона, а садашњег „Адем Јашари“ у Јужној Митровици, уз почасну артиљеријску паљбу и са свечаном пратњом Албанаца, политичких представника и припадника Косовског Безбедносног корпуса (бивши припадници ОВК прим. а.).
Због осетљивости ситуације и чињенице да ће читава церемонија морати да прође и преко готово целог севера Косова, где живе махом Срби, део становништва са разлогом страхује да лако може да дође до инцидената.
Тога се плаше и поједини представници општина са севера Косова и кажу да су због тога „полицајци 24 сата на ногама“.
Листа Српска је још пре неколико дана саопштила да „не подржава премештање остатака Исе Бољетинца на север Косова и Метохије и да се то доживљава као провокација и потпуно одсуство обзира према жртвама и осећањима Срба“.
Албанци су реаговали тако што су такво саопштење назвали „скандалозним“.
Слободан Вуловић, председник Општине Зубин поток, каже да о тој церемонији мало ко на северу Косова уопште и зна нешто, јер их нико није ни за шта није ни питао нити обавестио.
„Наравно, то је провокација. То је свакако покушај дестабилизације севера, али ја мислим да на нас не може да утиче, зато што смо ми увек будни“, каже Вуловић.
Жељко Бојић, регионални шеф оперативе косовске полиције у разговору за Спутњик каже да је полиција предузела све мере опреза у зони Општине Звечан, како би сахрана посмртних остатака Исе Бољотинца прошла без инцидената, констататујући да нема „повећаних тензија у српској средини“.
„Не очекујемо никакав проблем, Регионална дирекције полиције Севера је предузела и направила план, којим је предвиђено повећано присуство полиције и повећан број пешачких патрола“, каже он.
Вуловић, ипак, наглашава да ће сви бити на опрезу.
„Све је под велом велике тајне… Немамо никаква сазнања о чему се заправо ради, мада нам је полиција на ногама даноноћно. Мислим да ће све протећи без проблема, али ако и дође до неког инцидента, нико не може да гарантује да тако нешто не може да се деси и на митровачком мосту“, уверен је Вуловић.
Да би цела церемонија могла да поприми размере барем инцидента, јасно је и безбедносним структурама на северу Косова.
Командант Кфора Франческо Фиљуоло већ је изјавио да неће одобрити Безбедносним снагама Косова да иду на територију северних општина, где су Срби већина, али ни да прате на сахрану посмртне остатке Исе Бољетинца, саопштено је раније из Кфора.
„Генерал Фиљуоло сматра да је од велике важности да се сви људи који ће учествовати у церемонији понашају одговорно и зрело. На тај начин ће помоћи Кфору да обезбеди сигурно и безбедно окружење за све људе на Косову“, наведено је у саопштењу Кфора.
Вуловић каже да нико о на северу не придодаје никакву важност том догађају, и да има од Кфора од раније обећање да неће дозволити било какво ремећење јавног реда и мира, напомињући да „Срби са севера једино у Кфор имају поверење“.
Руски конзул није могао да дође у Митровицу док Порта није позвала Ису у Истанбул. Године 2004. Ибрахим Ругова му је доделио орден Хероја Косова, а Основна школа у Ораховцу носи његово име. На дан сахране, 10. јуна, сви градови на Косову „биће украшени националним заставама“, најавио је министар Косовских снага безбедности, Хаки Демоли.
Иса Бољетинац је био и један од ликова на слици која се налазила у позадини током састанка Вучића и министра спољних послова Албаније, Иљира Мете, током „историјске“ посете премијера Србије, Александра Вучића Албанији.