Сусрет Папе и руског председника прилика је, сматра амерички амбасадор у Ватикану Кен Хакет, да Свети отац у приватном разговору изрази забринутост због догађаја на истоку Украјине.
„Заиста се чини да Русија подржава побуњенике и да у Украјини има руских трупа“, каже амерички амбасадор.
Амбасадор се мало заиграо
Председница Демократске странке Србије и бивша српска амбасадорка у Риму Санда Рашковић Ивић каже да се амерички амбасадор при Светој столици мало заиграо, па мисли да може да са папом поступа на исти начин као што амерички амбасадор у Београду поступа са премијером Вучићем.
„Као бивши дипломата морам да кажем да је Ватикан, иако мали по површини, моћна земља по одлучивању. САД ту свакако не треба да се петљају“, каже Санда Рашковић Ивић.
Папа је у фебруару, украјински сукоб окарактерисао као „рат међу хришћанима“, што је Руска православна црква похвалила као избалансиран приступ, док је један украјински католички бискуп папине речи назвао „веома болним“ за све Украјинце.
Санда Рашковић Ивић сматра да ова папина изјава значи да папа једнако уважава и православне и католичке хришћане.
„Црвени“ папа
„Мислим да ће папа председника Путина примити са свим почастима и да су се Американци уплашили да ће папа наћи разумевање за руску страну. Зато су овако и реаговали“, оценила је председница ДСС-а.
Папин критички став према неолибералној економији већ га је учинио заштитним знаком левице, док са друге стране стижу оптужбе да је папа комуниста. Ове оптужбе постале су учестале откад је кубански председник Раул Кастро, у повратку са прославе Дана победе у Москви, посетио Ватикан како би се папи захвалио за напоре у нормализацији односа Кубе и Сједињених Држава.
„Ако папа настави овим путем, вратићу се молитви и цркви“, рекао је тада Кастро.
Не би требало испустити из вида да је папа Латиноамериканац и да врло добро зна каква је била улога Сједињених Држава на том континенту.