Он је рекао да се повећање електричне енергије не односи на индустрију, тако да нема бојазни да ће заједно са поскупљењем струје доћи и до других поскупљења.
На примеру просечног рачуна за утрошену електричну енергију у износу од 2.500 динара, повећање цене ће износити око 300 динара, објаснио је министар финансија Душан Вујовић.
Антић је навео да је поскупљење струје у складу са захтевима ММФ-а, као и да ће бити уведена акциза на електричну енергију. Од тих 12 одсто, према речима министра енергетике, 7,5 одсто је акциза, а преосталих 4,5 одсто класично повећање цене струје усмерено ка ЕПС-у.
И са овом корекцијом цене, додао је Антић, струја ће у Србији остати најјефтинија у односу на читаву Европу, имајући у виду да је струја у Србији двоструко јефтинија у односу на Хрватску, али и за 15 одсто у односу на Македонију.
Антић објашњава да ће ова мера допринети да се у буџет годишње слије додатних 14,1 милијарда динара. Поред тога, министар је најавио и да је Влада Србије припремила и мере за најугроженије.
„У буџету Србије опредељено је више од 6 милиона евра за бесплатне киловате за најугроженија домаћинства, и то у износу од 150 до 250 киловат часова месечно“, нагласио је Антић.
Економиста Милан Ковачевић, са друге стране, каже да уместо повлашћених категорија при плаћању струје много би важније било да држава реши социјалне проблеме. Према његовим речима, боље би било да се социјални проблеми решавају новцем или ваучерима, односно директно онима којима је та помоћ потребна, јер формално мерење количине утрошене енергије није сасвим праведно. Ковачевић је истакао да треба увести социјални програм за оне који имају мале зараде а велике трошкове.
Као позитивне стране најављеног поскупљења струје, министри су истакли да ће се додатна средства из буџета користити за решавање ширих инфраструктурних проблема у Србији, али и за побољшање оних области где грађани очекују квалитетније услуге — школства и здравства.
Такође, министри су навели да ће се средства користити и за програме запошљавања и промена квалификација како би се смањила незапосленост у Србији.