Резолуцијом су се институције ЕУ позивале да учине све да се такав злочин више никада не понови, сазнаје „Данас“ незванично од извора у ЕП.
Како прецизирају саговорници „Данаса“, преовладао је став да би таква резолуција „била превише проблематична због хрватских посланика у ЕП“.
„Нико не жели да се понови случај од прошле јесени када је донета резолуција о Војиславу Шешељу, што је изазвало проблеме. Процењено је, дакле, да резолуција о Сребреници сада не би била угодна ни за једну страну, иако је, свакако, такав документ потребан“, истичу извори у ЕП.
Саговорници „Данаса“ најављују да ће двадесетогодишњица геноцида у Сребреници бити обележена током пленарног заседања у Стразбуру од 6. до 9. јула. У том контексту, истичу да је планирано да председник ЕП Мартин Шулц одржи говор, као и да посланици донирају новац удружењу „Мајке Сребренице“.
Како сазнаје „Данас“, део садржаја организује се на иницијативу посланице Тање Фајон. Она ће се, такође, 10. јула придружити последњој деоници „Марша мира“, а дан касније ће присуствовати комеморацији у Сребреници.
Поједини медији су претходних дана објавили да се у нацрту резолуције ЕП констатовало да је Војска Републике Српске под командом генерала Ратка Младића након заузимања Сребренице у јулу 1995. стрељала више од 8.000 бошњачких мушкараца и дечака, док је око 30.000 жена и деце протерано у акцији етничког чишћења. У тексту је наглашено да Европски савет, Комисија и земље-чланице ЕУ „морају да учине све да се такав злочин никада не понови, а да превенција геноцида треба да буде међу приоритетима европске политике“. Нацрт резолуције је истицао и значај политике помирења и указивао на важну улогу коју у томе имају верске институције, медији и образовни систем. Иницијатор предлога резолуције био је хрватски посланик Иван Јаковчич, а усвојила га је Алијанса европских либерала и демократа (АЛДЕ), трећа по снази група у ЕП.
Председник Републике Српске Милорад Додик казао је да ће РС преко руских инстанци у Савету безбедности УН изразити незадовољство због резолуције о Сребреници, коју припрема Велика Британија, пренели су бањалучки медији. Према Додиковим речима, сви очекују да ће таква резолуција „додатно оцрнити и ставити у незавидан положај и српски народ и Републику Српску“.
Ишао или не ишао у Сребреницу, то ће бити одлука Србије, а не одлука САД, Велике Британије, Русије или било чија друга, изјавио је премијер Србије Александар Вучић и додао да још није одлучио да ли ће ићи на обележавање 20. годишњице злочина у Сребреници и да то зависи од безброј фактора.