Левичарске лидерке обећавају да ће смањити своје сопствене плате, зауставити евикције (тужба којом се тражи отуђење нечије имовине) власника кућа због неотплаћених хипотека и укинути привилегије у којима уживају богати и славни.
До смене лидера долази неколико недеља након што су две традиционално највеће шпанске странке кажњене на локалним изборима широм земље незадовољни због строгих мера штедње и низа корупционашких скандала.
Кантри клуб и „формула 1“
Пензионисани судија Мануела Кармена (71) обећала је, између осталог, да ће свима отворити врата кантри клуба (Клуб де кампо), који је у власништву града, а до сада су у њему имали ексклузивно право да уживају само богати Мадриђани.
„Ми стварамо нову врсту политике која се не уклапа у конвенције. Спремите се“, рекла је она уочи данашњег гласања градских посланика који су је изабрали за градоначелницу.
У Барселони активисткиња Ада Колау поставила је питање да ли вреди трошити четири милиона евра из градске касе за организовање помпезне трке „формуле 1“ сваке друге године.
Она сматра да би та средства могла бити боље потрошена на бесплатне оброке за сиромашну децу у државним школама, наводи АП.
Кармена и Колау су се кандидовале за градоначелника као лидери левичарских коалиција које подржава нова радничка партија „Подемос“ (можемо). Та странка је формирана прошле године и њен лидер је професор Пабло Иглесијас који носи коњски реп и велики је присталица левичарске партије Сириза која се налази на власти у Грчкој.
Казна за традиционални естаблишмент
Коалиција Аде Колау је на изборима 24. маја поразила партију досадашњег конзервативног премијера, док је Кармени мало фалило да порази дугогодишњу градоначелницу Мадрида из конзервативне Народне странке Есперансу Агире.
Међутим, Агире није добила потребну већину и није успела да постигне коалициони договор који би јој омогућио да остане на власти.
Политичка фрагментација, захваљујући којој су Кармена и Колау доспеле на чело Мадрида и Барселоне, представља историјски тренутак у шпанској политици, каже професор комуникологије на Наварском универзитету Мануел Мартин Алгара.
„Мадридом и Барселоном први пут неће управљати политичке партије, већ коалиције сачињене од друштвених покрета. Традиционални политички естаблишмент у Шпанији је кажњен на овим изборима“, рекао је он.
За Карменину коалицију „Аора Мадрид“ (Мадрид сада) то значи да је добила мандат да поништи одлуке Народне странке о приватизацији градских услуга, као и да спроведе ревизије градских дугова и уговора додељених приватним компанијама које су сматране политичким пријатељима, каже нови посланик мадридске скупштине Пабло Кармона.
Вратити град становницима
Коалиција, такође, жели да формира одељење против евикције, формира банку празних станова за сиромашне становnике и обезбеди јефтина, али квалитетна обданишта за породице из радничке класе.
„Ми морамо другачије поставити приоритете за град који је 25 година имао неолиберални став. Ми желимо да вратимо град становницима“, изјавила је Кармона у једном интервјуу.
То, такође, значи, отварање кантри клуба за све, а то укључује његова два шампионска голф терена, од којих је један дизајнирао шпански шампионски голфер Северијано Баљестерос, базене и тениске терене. Иако је Мадрид власник 51 одсто клуба, он је до сада важио за игралиште припадника мадридске елите.
„Клуб мора бити отворен тако да у њега могу да иду сви, без обзира да ли су припадници више или ниже класе. Да сви могу да играју голф или пливају. Новац из градске касе мора бити намењен свима. Мора постојати гаранција универзалног приступа“, казала је Кармона.
Борба против Франка
Она се већ дуго бори за радничку класу. Пре него што је постала судија, она је радила као адвокат за радно право и бранила је активисте за права радника који су ухапшени за време диктатуре Франсиска Франка која је окончана 1975. године.
Адвокатска фирма коју је основала била је мета напада десничарског екстремисте који је 1977. године убио петоро и ранио четворо њених колега, наводи АП.
Колау (41) из Барселоне је најпознатија као лидер шпанске Платформе за људе погођене хипотекама, формиране 2009. године за борбу против евикција власника кућа и станова који су због кризе остали без својих некретнина, али су према шпанском закону, ипак, дужни да отплате највећи део дуга према кредиторима.
Колау, која ће бити прва жена градоначелник Барселоне, изазвала је згражавање када је стала на страну становника који су говорили да се у њиховим деловима града не може живети због тога што у граду има превише туриста. Они су се највише жалили на путнике на крстарењима и посетиоце који нелегално одседају у изнајмљеним становима.
Барселона није Венеција
„Ако не желимо да постанемо Венеција, у Барселони ће бити потребно ограничавање терета од туризма“, изјавила је Колау за мадридски „Паис“.
Нема начина да знамо колико ће Кармена и Колау променити статус qуо у Мадриду и Барселони зато што су њихове коалиције „групације људи различитих мишљења и са врло мало политичког искуства који ће покушати нове ствари и неке од њих неће бити изводљиве“, каже Мартин Алгара.
Али Колау тврди да су нове ствари управо оно што бирачи хоће.
„У Барселони су се бирачи кладили на промене“, рекла је она.