Осим тога, они наводе да треба очекивати још нових случајева оболевања од овог смртоносног вируса.
СЗО и јужнокорејске власти заједнички покушавају да испитају највећу епидемију МЕРС-а изван Саудијске Арабије.
Епидемија у Јужној Кореји се шири необично великом брзином, будући да је први случај дијагностикован 20. маја, а до данашњег дана је потврђено да је оболело 138 људи, пренео је АФП.
Јужна Кореја је објавила да је четрнаеста особа умрла од ове болести, као и да је регистровано 12 нових случајева, међу којима је возач амбулантних кола којима је транспортован један пацијент инфициран овим вирусом.
„Епидемија је сада велика и сложена и треба очекивати још случајева. И због тога би влада требало да буде на опрезу и да интензивира надгледање болести и превентивне мере све док не буде сигурно да је епидемија прошла“, изјавио је помоћник генералног директора СЗО за здравствену безбедност Кеиђи Фукуда.
Он је похвалио јужнокорејске власти због јаких мера праћења, надгледања и карантина, као и повећаног обима лабораторијског дијагностиковања.
Фукуда је рекао да су становници Јужне Кореје веома забринути због епидемије, а нарочито их брине да ли је вирус мутирао да би могао лакше да се преноси са човека на човека.
„На основу доступних секвентних истраживања о генетици вируса, ми не видимо никакве промене због којих би сам вирус био лакше преносив“, казао је Фукуда.
Епидемија показује епидемиолошке обрасце који постоје у болницама на Блиском истоку и тим стручњака није пронашао никакве доказе да епидемија влада изван болница у Јужној Кореји, додао је он.
Заједнички тим је идентификовао неколико разлога којима се може објаснити зашто је вирусом инфициран тако „велики број људи за релативно кратко време“ у Јужној Кореји, рекао је Фукуда.
Већина становника те земље није била упозната са овим вирусом, па су лекари теже препознавали да би узрочник респираторних оболења могао бити вирус МЕРС-а.
„Превентивне и контролне мере нису биле оптималне у неким болницама са претрпаним чекаоницама и много пацијената у једној болничкој соби, што је створило погодне услове за лако ширење вируса“, објаснио је он.
Обичај људи у Јужној Кореји да обилазе много различитих здравствених установа када се разболе и традиција да велики број пријатеља и чланова породица обилази пацијенте у болницама могли су допринети секундарном ширењу инфекције, додао је Фукуда.
Он је препоручио даље спровођење основних мера из области јавног здравља како би се спречило даље ширење вируса и апеловао је на људе који су већ заражени или су имали контакт са оболелима да не путују.
Последњи преминули пацијент је 68-годишња жена која је вирус добила у једној болници у граду Пјеонгтаек, 65 километара јужно од Сеула.
Нови потврђени случајеви оболевања су возач амбулантног возила, који се разболео након што је 7. јуна превезао 75-годишњу оболелу жену у Самсунг медицински центар у јужном делу Сеула, где је она умрла три дана касније.
Пронађено је 133 људи који су били у контакту са оболелима, а највећа група међу њима (60 особа) добила је вирус у Самсунг медицинском центру, једној од највећих болница у Сеулу.
Истражује се још пет случајева како би се утврдило како и где су ти пацијенти заражени.
Прва особа код које је дијагностикован МЕРС у Јужној Кореји био је пацијент који се вратио са пута у Саудијску Арабију.
Тај 68-годишњи мушкарац је посетио четири здравствене установе и заразио друге пацијенте и лекаре пре него што му је постављена тачна дијагноза.
Ову болест, која је први пут откривена код људи 2012, изазива коронавирус из исте фамилије као и вирус који изазива тешки акутни респираторни синдром (САРС). Не постоје лек нити вакцина.