Председник Николић је изразио наду да ће Европска унија и Руска Федерација врло брзо превазићи своје несугласице и успоставити односе какви су били пре избијања кризе у Украјини.
Пушков је обавестио председника Николића да је Народној скупштини Републике Србије и Државној думи Руске Федерације поднео предлог о стварању међусобне интерпарламентарне комисије.
Он је додао да сматра како је неопходно да се међупарламентарне везе Србије и Русије подигну на виши ниво него што је сада, због изузетне блискости наших двеју држава и значаја који Србија има за Русију.
„Руска Федерација је до сада такве комисије оформила само са четири државе: са Кином, Италијом, Француском и Индијом" , истакао је Пушков.
Вучић и Пушков: Искрени политички односи двеју земаља
Премијер Србије Александар Вучић примио је руску делегацију на челу са Пушковим и обавестио их да се Србија налази на европском путу, али да жели да на највишем нивоу одржи отворене и искрене политичке односе са Русијом, саопштено је из владине Канцеларије за односе са медијима.
Српски премијер је истакао да Србија, с обзиром на велике могућности, жели да још више унапреди економску сарадњу и да се нада повећању извоза пољопривредних производа на руско тржиште, додавши да ће прва прилика за то бити током учешћа српских министара на Санктпетербуршком форуму.
Пушков је оценио да посебан допринос односу наших земаља даје парламентарна сарадња и предложио формирање Међупарламентарне комисије, што Русија има само са Кином, Индијом, Француском и Италијом, како би и парламентарци ефикасније помагали развијању билатералних односа, пише у саопштењу.
Русија подржава српску кандидатуру у ПССЕ
Чланови скупштинског Одбора за спољне послове су у разговору са делегацијом Одбора за међународне послове руске Државне Думе подржали иницијативну за формирање међупарламентарне комисије и захвалили на подршци Русије српској кандидатури за генералног секретара Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ).
Током разговора чланова руске делегације, коју предводи Пушков, оцењено је да су односи Народне скупштине и Државне Думе Руске Федерације на највишем нивоу.
Председница Одбора за спољне послове Александра Ђуровић истакла је да у српском друштву постоји консензус по питању чланства у Европској унији и да Влада и Народна скупштина зато и спроводе реформе које ће довести до тог циља, а чија реализација ни на који начин неће угрозити односе Србије и Русије.
Ђуровић је изразила захвалност што Србија не трпи никакве притиске Руске Федерације по том питању и оценила да ће уласком Србије у ЕУ, Русија имати пријатеља и поузданог партнера, саопштено је из парламента Србије.
Она је, говорећи о санкцијама ЕУ према Русији, поновила да Србија није, нити ће уводити санкције Русији и да Народна скупштина у потпуности подржава овакав став Владе и захвалила на руској подршци Србији по питању Косова, посебно подршци коју јој пружа у Уједињеним нацијама.
Председница Одбора за спољне послове изразила је уверење да ће робна размена две земље расти, да ће руске компаније улагати у Србију, али и да ће бити реализовани неки од пројеката у области енергетике.
Председник Одбора за међународне послове Државне Думе Руске Федерације Пушков је истакао да је сарадња Србије и Русије веома интензивна на свим нивоима, високо оценивши парламентарне контакте и сарадњу, посебно имајући у виду смањење руских парламентарних контаката са колегама у Европи.
Он је обавестио чланове Одбора Народне скупштине о иницијативи Државне Думе за формирање међупарламентарне комисије, која би односе два парламента учинила још интензивијим и омогућила да се на агенди нађу питања о сарадњи на свим нивоима.
Пушков се нада, како се наводи у саопштењу, да ће до званичног формирања овакве комисије доћи у најкраћем року и да ће већ на јесен Државна Дума бити у могућности да угости српске колеге.
Он је позитивно оценио став Србије да ће бити поуздан партнер Русији у моменту када постане члан ЕУ а по питању сарадње две земље у међународним организацијама, Пушков је навео да ће Русија подржати кандидатуру Србије на функцију генералног секретара ПССЕ.