Такви магнети су потребни у најразличитијим индустријским гранама: медицини, бродоградњи, авионској и аутомобилској индустрији. Минијатурни високоенергетски магнети покрећу дечје играчке, компјутерску и канцеларијску технику.
Без обзира на овако широку употребу, у Русији се до недавно није производило довољно високоенергетских магнета — свега 120 тона годишње и то од кинеских сировина. Светски лидер Кина прозводи 170 пута више.
Зато научници из СТИ имају два важна задатка: да успоставе производњу домаћих сировина за магнете и да обнове совјетску технологију производње самих магнета. Први задатак је практично већ решен, у употребу је уведена лабораторија за добијање наноструктурних легура на основу ретких метала. У МИФИ се сада озбиљно баве решавањем другог задатка.
„Данас желимо да ствoримо мало предузеће у оквиру нашег института, како бисмо производили магнете, односно створили ланац производње легура-магнет-завршни производ“, објаснио је професор на катедри за хемију и технологије материјала савремене енергетике СТИ Александар Бујиновски.