„Одредбе Дејтонског споразума су јасне, Сребреница је део Републике Српске и тако ће и остати“, каже Додик за Спутњик.
Наиме, према писању дневника Блиц, паралелно са најављеном резолуцијом о Сребреници у Савету безбедности УН и у Конгресу САД, као и са све већим претњама да што више смање надлежности РС, западне земље планирају да покрену иницијативу да Сребреница добије специјални статус. Односно, како наводи овај дневник, да тај град због злочина који је у њему почињен добије статус дистрикта као што га има Брчко.
Тренутне спекулације
„Први пут чујем за то у овом времену, и да неко има ту намеру. Дакле, никакви дистрикти, никакве организационе промене. То је раније више био захтев локалних Бошњака и Бошњака из Сарајева, а откуда сад Блицу тако поверљиви наводни подаци да он нешто зна, то не могу да коментаришем. Само хоћу да кажем да није ништа ново и да је део укупних спекулација ових дана око Сребренице“, прецизира даље Додик.
На питање каква би реакција Републике Српске била ако би евентуално дошло до некакве такве иницијативе, Милорад Додик каже да то није могуће без Републике Српске, која је страна потписница Дејтонског споразума.
И хипотетички немогуће без Српске
„Свака промена у било ком смислу, укључујући и промену територије, подразумева и одлуку Републике Српске. А Република Српска, сигуран сам, такву одлуку никад неће донети“, напомиње Додик. Он истиче да су чињенице неумољиве — Сребреница је део Републике Српске, а то, додаје Додик, и Бошњаци који живе у Републици Српској све више схватају.
„Тако да ми немамо проблема с тим. А што се тиче неких да то желе, па вероватно има оних који се вежбају у политици у неким земљама и покушавају овде да нам просипају неке разне моделе и тако даље. Вероватно у глави имају тако нешто, али то је проблем њихових концепција“, тврди Додик.
И дипломата Павле Јевремовић, бивши амбасадор у УН, каже да идеја да Сребреница буде посебан административни дистрикт не долази у обзир.
„Јер, без обзира на то шта неко може да мисли о Босни и Херцеговини, то је нарушавање интегритета једне државе. Према томе, без једногласне одлуке Савета безбедности, нема ништа од тога“, тврди Јевремовић за Спутњик.