„Немамо шансе да створимо јединствену европску армију, јер је то могуће само уколико постоји јединствена европска држава. Ипак, савезничке обавезе немачких оружаних снага ће расти“, рекао је Руе новинарима и додао да алтернативу види у „постепеној денационализацији оружаних снага“ европских земаља.
Комисија немачког Парламента представила је у уторак извештај о својој делатности за период од марта 2014. године. Немачке оружане снаге су у том периоду учествовале у војним мисијама у Авганистану, Ираку, Либану, Малију, Косову и другим кризним подручјима.
Посланици су се у извештају обратили немачкој Влади с предлогом да кабинет канцеларке Ангеле Меркел Парламенту доставља годишње извештаје о међународним војним обавезама Бундесвера. Према речима немачког политичара, то ће помоћи Влади да „избегне тешке грешке из прошлости“ које су проистекле из одлука немачке Владе, а не Парламента.
„На пример, одлука о учешћу немачке војске у специјалним одредима НАТО-а требало је да буде саопштена Парламенту много раније како бисмо могли заједно да одлучимо колико војника треба да буде упућено тамо и да прецизирамо локације на којима ће бити“, рекао је Руе.
Посланици су се такође заложили за већу флексибилност у формулисању војних мандата Оружаних снага Немачке, пре свега када је реч о бројности мисија.
„Иначе ћемо се суочити са ситуацијама попут оне у Авганистану, где су војници одлазили и одмах се враћали назад јер још нису отишли њихови претходници“, рекао је Руе.
Посланици су изразили увереност и да ће улога мировних снага Уједињених нација у решавању војних сукоба у будућности бити већа.