„Без Србије не може да буде постигнут договор о телекомуникацијама и позивни број за Косово, ако и буде договорен, може да буде искључиво у власништву Србије“, рекао је Ђурић новинарима у Бриселу.
Он је навео и да нема говора да Косову, уз посредство Аустрије, буде додељен позивни телефонски број.
„Нема говора о томе да Косово директно буде власник било каквог позивног броја, то није могуће по међународном праву и по правилницима саме организације за телекомуникације“, рекао је Ђурић додајући да је учешће Аустрије поменутно у контексту слања „некаквог писма о намерама Међународној унији за телекомуникације“.
Како је рекао, у разговорима су приближени ставови о тарифи, јер је важно да локални позиви буду задржани, али да ништа друго није договорено и све је још отворено за дискусију.
Ђурић је упозорио да Приштина сталним изношењем неистина о садржају разговора покушава да испровоцира прекид дијалога и да је због тога српска страна уложила оштар протест код посредника у разговорима и затражила да „то ставе под контролу“.
„Ако Едита Тахири или било ко из Приштине мисли да може без сагласности Србије да дође до позивног броја, позивам их да то одмах ураде. Онда нам ови разговори, ако је тачно то што они тврде, нису ни потребни, нека сами затраже позивни број, па ће можда и да га добију једног дана, а можда ни тада“, рекао је Ђурић.
Он је навео да без Србије не може да буде постигнут договор о телекомуникацијама и да позивни број, ако и буде договорен, може да буде искључиво у власништву Србије.
„Међународна телекомуникациона унија не препознаје Косово као посебну територију ван Србије, него као њен део и јасно је да би само Србија за своје потребе могла да узме још један број“, рекао је Ђурић и додао:
„Друга страна ће морати добро да се потруди да нас убеди да нађемо интерес да узмемо за себе још један позивни број, чији ћемо ми бити власници и којим ћемо располагати“.
Ђурић је поновио да су јуче 15 сати трајали разговори о томе да се оснује компанија која би обављала послове фиксне и мобилне телефоније, чији би оснивач био „Телеком Србија“ и која би била потпуно легално лиценцирана за рад на територији Косова и Метохију.
„Трудимо се да крчимо пут Србије кроз лавиринт тешких преговора, али то није увек лако у ситуацији када имате другу страну, у овом случају Приштину, која непрекидно говори и понавља низ неистина о чему се и на који начин разговара иза ових врата. Поново чујемо нешто што не могу да назовем на било који други начин него лажима“, рекао је Ђурић.
Разговори о телекомуникацијама вођени су јуче у Бриселу.