Италија је затражила да и друге земље равномерно поделе терет прихвата миграната.
Разговоре о томе наставиће лидери земаља ЕУ на самиту у Бриселу 25. и 26. јуна, мада се очекује да ће и тај састанак највероватније проћи без договора, пренео је АФП.
У ћорсокак се дошло када је италијанска полиција насилно иселила неколико десетина углавном афричких миграната из њиховог склоништа испод једног железничког моста на француско-италијанској граници, што је постало кључно место кризе.
"Данас смо постигли напредак, али смо још далеко од договора. Речи нису довољне", рекао је комесар ЕУ за миграције Димитрис Аврамопулос на завршној конференцији за новинаре у Луксембургу.
Министри, наводи АФП, нису донели одлуку да спроведу предлог Европске комисије о квотама за размештање 40.000 тражилаца азила који су дошли у Европу и преместе 20.000 Сиријаца који живе у камповима изван Европе.
Француска, Италија и Немачка сагласиле су се на јучерашњем састанку да уједине снаге у решавању проблема миграната, који сваке године покушавају да уђу у Европу преко Средоземног мора, и брзо делују приликом њиховог распоређивања у земље ЕУ.
Криза је нарочито оптеретила Италију, Грчку и Малту, али неке северне и источне земље ЕУ сматрају да мигранте не би требало приморавати да одлазе у земље у којима не желе да се настане, преноси Би-Би-Си.
Више од 100.000 миграната до сада је током ове године преко Медитерана стигло у Европу, објавиле су УН, назвавши ово "драматичним повећањем" долазака избеглица.
Премијер Италије Матео Ренци запретио је пре два дана да ће прећи на "план Б" како би решио проблем миграната, што ће, како је рекао, нашкодити Европи ако Италија не добије додатну помоћ у решавању кризе.
У међувремену, Пољска се успротивила обавезним квотама, поручивши да свака чланица ЕУ треба да донесе сопствену одлуку.