Изложбу је отворио српски амбасадор у Русији Славенко Терзић, који је изразио задовољство одзивом руске публике и захвалио свима који су учествовали у организацији.
Међу званицама је био и бивши руски амбасадор у Србији Александар Конузин, који поздравио велике напоре српске амбасаде у Москви на јачању веза између руског и српског народа.
„Увек ћу се радо одазвати и доћи на сличне догађаје. Користим ову прилику да поздравим све који ме памте. Са супругом се радо сећам времена које смо провели у Србији. Желимо вам све најбоље“, истакао је Конузин.
Том приликом приређен је концерт на ком су учествовали српски и руски уметници, а приказан је и филм о манастиру.
Манастир Жичу је почетком 13. века, као своју задужбину, подигао Стефан Првовенчани. У 20. веку, краљ Александар Карађорђевић је спровео велику рестаурацију манастира у којој су учествовали руски иконописци Иван Мељников и Николај Мајендорф.
Међутим, према речима старешине Подворја српске патријаршије у Москви и викарног епископа Антонија то није једина ствар која повезује манастир са Русијом.
„Манастир Жича је вековима повезан са Русијом. О овоме говори и мали храм у оквиру манастирског комплекса, посвећен Светом Сави, у ком се налази фреска руском императору Николају Другом“, рекао је епископ Антоније.
Према речима сестре Нектарије, иконе које прави сестринство манастира биле изложене на једној мањој изложби прошле године, па су сада дошли на идеју да се ове године организује већа самостална изложба.
„Покушавамо да живимо од својих руку. Оно што народ да као прилог, то се улаже у изградњу цркава, у санацију старих објеката, јер Жича је манастир из 13. века и можете замислити колико треба радити на одржавању“, истиче сестра Нектарија.
Она је додала да манастир, осим иконографске радионице, која је најпознатија, има и радионицу за вез и за шиће.
Хуманитарну изложбу икона организовали су манастир Жича, Амбасада Републике Србије у Русији, подворје Српске православне цркве у Русији, као и братство „Синови Атоса“.