Брисел објављује извештај о европском напретку Турске. Тај документ изазива у земљи талас негодовања, пише турски лист „Улуслараси политика академиси“.
У документу су веома запажене опаске у вези с турско-руским односима. Последњих година ти односи напредују од трговинског ка стратешком партнерству брзином која нема преседана у историји.
Док се чланице Европске уније и САД обрушавају на Русију, Турска је, као земља која се налази у Црноморском региону, одлучила да је најбоље да заузме неутралну позицију. Ако се погледа у извештај Европског парламента, очигледно је да Европска унија има веома нереална очекивања од односа с Турском. Примери за то су критика због искључења Радничке партије Курдистана из списка терористичких организација, захтеви да се прекине заједничка изградња нуклеарне електране с Русијом, да се признају захтеви Јермена у вези са догађајима 1915. године и да се одустане од пројекта „Турски ток“. Турска страна се не изјашњава о овом извештају, који у суштини показује беспомоћност Европске уније.
Како је познато, данас између Европске уније и Русије постоје бројне политичке и економске противречности, поводом кримског и низа других питања. Постоје бројни разлози због којих су ти односи и даље у дубокој кризи, а велику улогу у томе одиграле су економске санкције и покушаји Европске уније и САД да изолују Русију, као и одлука о политичким санкцијама која је уследила након тога.
Очигледно је да су земље које предводе покушаје изоловања Русије највеће европске силе — Француска, Велика Британија и Немачка. То што Турска не жели да се прикључи санкцијама и уместо тога заједно с Русијом предузима пројекте као што су „Турски ток“ и атомска централа, толико забрињавају одређене кругове у Европској унији, да је та тема у извештају Европског парламента добила веома широк значај.