„Ми не подржавамо такве мере и охрабрујемо чланице да нађу друге начине да решавају проблем избеглица“, рекла је Бертова новинарима у Бриселу.
Она је, међутим, додала да земље-чланице ЕУ саме одлучују како ће обезбеђивати границе, тако да Брисел нема овлашћење да забрани постављање зида, већ може само да изрази неслагање са мађарским планом.
„Тек недавно смо се ослободили зидова у Европи и не треба сада да их подижемо“, казала је Бертова.
Портпаролка је додала да ЕУ није подржала ни сличан зид који Бугарска гради на граници са Турском и да није учествовала у финансирању тог пројекта.
„Бугарска није ни тражила средства из европских фондова, а да јесте, ми бисмо то одбили, као што смо одбили Грчку и Шпанију када су тражили новац за сличне намене“, рекла је она.
Берто је истакла да је неопходно наћи заједничко европско решење за збрињавање избеглица уместо да свака чланица то ради на свој начин и подсетила да је Комисија недавно представила план да се мигранти равномерније распореде на територији ЕУ увођењем квота за сваку чланицу посебно.
Тај план је, међутим, наишао на оштро противљање неколико чланица, укључујући Мађарску.
Бертова је негирала да је Мађарска тражила од Комисије да јој помогне да реши проблем имиграната.
„О томе се није разговарало, осим врло уопштено на министарским састанцима“, рекла је она.
Критике на рачун мађарског плана за дизање четири метра високог зида дуж 175 километара границе са Србијом наишао је јуче и данас на критике и из Савета Европе и Високог комесаријата за избеглице Уједињених нација (УНХЦР).
Комесар за људска права СЕ Нилс Муижниакс је на свом твитер налогу данас поручио да је зид „лоша идеја“ и да се треба усредсредити на то да се мигрантима омогући приступ азилу, а не спречавати их у томе.
Регионална представница УНХЦР Кити Мекинси рекла је јуче агенцији Ројтерс да су у тој институцији забринути због мађарског плана, јер право на азил спада у основна и неотуђива људска права.
Директор Руског савета за међународне послове Андреј Кортунов сматра да подизање зида неће помоћи у решавању проблема миграције.
Према његовим речима, талас миграција се, иако је постојао зид између САД и Мексика, зауставио тек након што је мексичка привреда почела да се опоравља.
„Унутар ЕУ нема граница, тако да уколико тај зид на граници Мађарске и Србије буде изграђен, мигранти ће стићи у Западну Европе преко неке друге земље, попут Румуније“, истиче он.
Он каже да је иницијатива Будимпеште популистички потез, намењен обичним грађанима, додајући да не би требало кривити Мађарску.
„Не може једна држава сама да спречи талас миграната. То је општеевропски проблем и биће тешко решити га“, закључује Кортунов.