Који је циљ Вашег одласка на Петербуршки међународни економски форум?
— Учествоваћу у панелној сесији „Међународна трговина: глобализација или регионализација?“. Долазим, пре свега, како бих показао да ЕКЕ, као и 68 година уназад, има мандат да развија конструктивну економску сарадњу и да је то основа за подршку мира.
Да, постоји напетост, немири и санкције у Европи, али ми верујемо да ћемо у дугорочној перспективи, што више међусобно зависити једни од других, што више међусобно трговати. Тим пре ћемо лакше остварити мир и напредак на дуге стазе. И ту мислим на свих 56 наших земаља-чланица.
Проблем између Русије и ЕУ би требало те државе саме да решавају. Али, ми желимо да нагласимо да што више буде трговине, транспорта, више ће се и разговарати. Зато подржавамо оно што је било речено у Минској политичкој декларацији од 12. фебруара 2015. године (као подршка Комплекса мера за извршавање Минских споразума) — у оном делу идеје стварања општег хуманитарног и економског простора од Атлантика до Тихог океана. Ми верујемо да би ово могло да помогне у мировном процесу и његовом јачању у региону. Јер ми смо јединствена економска организација која управо обједињује све државе на том простору од Атлантика до Пацифика.
Ако говоримо о сарадњи међу државама-чланицама ЕКЕ, како Ви оцењујете узајамну сарадњу између Русије и Европе?
— Надамо се да ћемо успети да останемо у оквирима оне преговорне платформе која је постојала чак и у време хладног рата и „гвоздене завесе“. Тада смо у оквиру организације разрадили стотине стандарда, конвенција и препорука за јачање сарадње унутар ЕКЕ, између наших 56 чланица.
Моја порука у Санкт Петербургу ће бити у вези са тим да још увек постоји организација која чини све што је у њеној моћи, како би се остварила подршка државама да међусобно сарађују. И позитивна ствар коју свакодневно видим у оквиру ЕКЕ је то што без обзира на све напетости између Русије и Евроазијског економског савеза и ЕУ, они и даље сарађују унутар ЕКЕ и користе све правне инструменте разрађене у оквиру наше организације који могу да помогну на дуге стазе, у јачању веза између Запада и Истока, између Русије и ЕУ итд. Сарадња унутар ЕКЕ даје наду да постоји алтернативни начин да се јачају везе и током криза и конфликтних ситуација.