„Пошто Даблински споразум не предвиђа могућност да земље-чланице које приме азиланте суспендују њихов премештај, Комисија тражи од Мађарске да одмах разјасни природу и обим техничког пропуста, као и мере које ће исправити ситуацију“, рекла је портпаролка ЕК.
Она је реаговала на обавештење Будимпеште да из „техничких разлога, на неодређени период“ неће поново примати људе који су у ЕУ прво ушли у Мађарску, а касније отпутовали у друге земље чланице.
Раније данас, мађарски премијер Виктор Орбан донео је одлуку о суспензији примене Споразума Даблин III, а његов портпарол Золтан Ковач је за аустријски дневник „Пресе“ рекао да је то у циљу заштите интереса Мађарске и њених становника.
Мађарска има капацитете за 2.500 избеглица и већ је примила 3.000.
„Брод је пун“, поручио је он додајући да Мађарска не може да прими још десетине хиљада „даблинских случајева“.
Министарство унутрашњих послова Мађарске данас је обавестило власти у Бечу о својој одлуци, због чега је Министарство спољних послова Аустрије позвало амбасадора Мађарске Јаноша Перењија на разговор.
Поред Аустрије Мађарска је о својој најновијој мери обавестила Белгију, Чешку, Француску, Финску, Холандију, Луксембург, Велику Британију, Норвешку, Шведску, Словачку и Немачку.
Споразум Даблин III ступио је на снагу 19. јула 2013. године и он предвиђа да је за процес одлуке о давању статуса азила надлежна она земља ЕУ на чију територију је прво крочио подносилац молбе.
Преко Мађарске је, према Ковачу, од почетка прошле године илегално ушло око 100.000 странаца, од којих 60.000 само од почетка ове године.
Мађарска одлука могла би да изазове ланчану реакцију, указује „Пресе“ додајући да експерти очекују да ће следећа земља која би увела суспензију Споразума могла бити Италија.
Мађарска је пре пар дана својом најавом подизања ограде од четири метра дуж границе са Србијом, на коју је Европска комисија одговорила коментаром да су зидови тек порушени и да не треба градити нове.