Како би направила медијски пандан телевизијском каналу РТ и радију и порталу Спутњик, који, према њиховим тврдњама, „објављују исфабриковане информације и наступају са реториком мржње у својим бироима у државама ЕУ“, Европска комисија је решена да „појача сарадњу националних надзорних органа“. Такође, Европска комисија има намеру да промовише нови предлог закона, како би побољшала регулативну основу за регулисање садашњих изазова, саопштава „ЕУобзервер“, интернет издање које је имало увид у тај документ.
Тим експерата ЕУ такође има намеру да „разради материјале са одговорима на основна питања“, између осталог и на руском језику, како би се ови промовисали путем медија, делегација и држава-чланица ЕУ.
„Европска унија се свесрдно труди да угуши алтернативни глас РТ, док у Европи постоји стотине листова, телевизијских канала и радио-станица које представљају једну, исту тачку гледишта на све оно што се дешава у свету. У Британији су створили готово читаву војну бригаду чији је циљ да се бори против Русије на друштвеним мрежама. У комитету НАТО-а постоји специјална група чији је циљ да се бави пружањем отпора свему што је руско и то по читавом свету. Буквално ових дана је немачки ’Дојче веле‘ почео да емитује 24-часовни програм на енглеском, као пандан РТ. Практично сви велики западни медији, укључујући и Би-Би-Си, ’Дојче веле‘ и ’Јуроњуз‘, одавно емитују свој програм на руском језику. Радио слободна Европа, који се финансира из САД, такође пласира своје информације на руском. Ако се после свега овога ЕУ жали да губи информативни рат против Русије, можда би требало да схвати да су људи просто уморни од једностраног извештавања мејнстрим медија“, изјавила је главна уредница РТ Маргарита Симоњан.
Према подацима „ЕУобзервера“, група ЕУ која има задатак да се бави медијским супротстављањем Русији зваће се Ист СтратКом тим и почеће са радом 2015. године.
Офанзива Запада на руске медије
Новинар и аналитичар Слободан Рељић каже за Спутњик да је било само питање тренутка када ће Запад кренути на руски медијски корпус који, иначе, има прилично велике успехе у западном јавном мњењу.
„Запад стално прича о законима конкуренције, али они кад губе, онда се конкуренција ни у једном плану не трпи ни трена“, рекао је Рељић.
Према његовим речима, офанзива запада на руске медије, као и на друге медије који нису њима блиски, на пример кинески, јесте најава продубљивања сукоба на свим фронтовима.
„Суштина је у томе што Запад у медијима гради имиџ независности и слободе, али је реално да су они једна велика пропагандна машинерија која учествују у свим економским, политичким и културниим манипулацијама. Сада је време за ратну пропаганду и западни медији постају оружје западних држава, као што су увек и били. Ту нема никаквог великог заокрета или велике новине. То ће све у наредном периоду бити још огољеније“, објашњава Рељић за Спутњик.