Командант муслиманских јединица у Сребреници и бивши хашки оптуженик Насер Орић биће изручен Босни и Херцеговини. Ово је данас потврдила и Федерална канцеларија за правосуђе Швајцарске.
Екстрадиција Насера Орића Босни и Херцеговини за адвоката Тому Филу није неко изненађење. Он каже да је због чињенице да је Орић држављанин Босне, ова држава фактички имала предност у односу на Србију.
„Алтернатива је била да га пусте — потпуно. Наша једина предност сада је што ћемо гледати смешну причу како га у Босни дочекују као хероја, и наравно, одмах пустити“, каже Фила.
Он истиче да правно гледано Србија не може да га потражује од Босне и Херцеговине.
„Босна може да му суди по договору два тужилаштва, Србије и Босне, о узајамном прогону ратних злочинаца. Србија може да тражи од БиХ да процесуира Насера Орића, према подацима које имамо“, објашњава Фила уз констатацију да они то наравно неће учинити, већ ће га јавно 11. јула у Сребреници приказивати као националног хероја.
Професор Правног факултета Милан Шкулић је претходно изјавио да су му сумњиви мотиви БИХ за изручење Орића, с обзиром на то да је тамошње тужилаштво своју истрагу против њега објавило тек када је постало извесно да је Србија затражила његово изручење.
„Пре тога се никада јавно нису о томе оглашавали. Према томе, изгледа да је мотив захтева БиХ за изручење Орића да се спречи његово изручење Србији“, навео је професор, наводећи да сама та чињеница доводи у питање аргументе БиХ за одлуку о изручењу да је он њихов држављанин.
Србија је потерницу за Орићем расписала 2014. због сумње да је починио кривично дело ратног злочина над српским становништвом у Сребреници 1992. године.
Информација да је поднет захтев за изручење Србији објављена је 21. јуна, а дан касније Тужилаштво у БиХ је саопштило да води истрагу „Насер Орић и други“, која је покренута 2006.
Према тврдњама босанског тужилаштва, Орић је испитан 2008. по захтеву Окружног тужилаштва Бијељина, а 2009. је одлуком Суда БиХ предмет прешао у надлежност Тужилаштва и Суда БиХ.
С обзиром на то да се ради о особи која је држављанин БиХ и доступан правосудним органима, као и да се одазива на позиве правосудних органа, Тужилаштво БиХ, како је објашњено, није тражило одређивање притвора или других мера.
Орић је бивши командант муслиманских снага, којег је Хашки трибунал осудио за ратне злочине по једној тачки оптужнице на две године затвора за индиректну одговорност за смрт седам и мучење једанаест српских заробљеника у периоду од 1992. до 1993. године.
Након жалбе на пресуду, Орић је проглашен невиним, пошто је Апелационо веће у Хагу тада закључило да „нема сумње да су тешки злочини почињени над Србима у Сребреници у периоду од септембра 1992. до марта 1993, али да доказ да су злочини почињени није довољан за изрицање казне појединцу“.