У уводном делу нацрта закона о финансијској и правној помоћи оптуженима пише да је „оружана борба народа Косова, коју је предводио ОВК, уз подршку НАТО снага, била праведан и чист рат за ослобођење Косова“ против војске, полиције, паравојних снага и српске окупационе администрације на Косову.
Нацрт закона Суда за злочине ОВК подељен је у девет поглавља и има статус лекс специјлиса.
Упоредо са овим законом израђен је и нацрт закона о правној и финансијској заштити будућих оптужених пред овим судом.
Спутњик је у оба документа имао увид, а њихову садржину можете погледати на дну текста.
У будућем суду за злочине ОВК судиће се према косовским законима, Кривичном закону СФРЈ, Кривичном закону САП Косово и било којем другом блажем кривичном закону који је био на снази од почетка 1998. и краја 2000. године.
У Тужилаштво, претресна већа, као и већа Апелационог суда, Врховног суда и Уставног суда биће именовани странци.
Најстрожа казна коју специјализована већа могу да изрекну је казна доживотног затвора, а висина казне за кривично дело утврђена је косовским законима у време извршења кривичног дела.
Затворска казна се издржава у земљи коју одреди председник специјализованог већа, у државама које изразе спремност да прихвате осуђене особе.
Специјализована већа, Секретаријат и Тужилаштво могу да склапају споразуме са државама које се сагласе да обезбеде привилегије, имунитет и објекте неопходне за вршење њихове дужности, обухватајући тиме просторије, имовину и документа.
Документа, списи и архива специјализованих већа, Секретаријата и Тужилаштва не сматрају се јавним документима Косова. Већа и Тужилаштво имају буџет независан од косовског буџета.
Службени језици су албански, српски и енглески.
Суђења за злочине ОВК водиће странци, а судиће се за истребљивање, поробљавање, депортацију, затварање, мучење, силовање, сексуално ропство, као и прогон на политичкој, расној, националној или верској основи. Из Предлога акта је избачена реч геноцид.
Предлог закона о формирању суда за злочине израдила је Европска унија, а према њему органи новог суда, односно специјализована већа, Секретаријат и Тужилаштво, биће независна тела која ће се бавити злочинима против човечности и ратним злочинима.
Злочини против човечности, према овом документу, обухватају „радње предузете као део ширег или систематског напада упереног против цивилног становништва, као што су убиство, истребљење, поробљавање, депортација, затварање, мучење, силовање, сексуално ропство, присилна проституција, присилна трудноћа и сваки други облик сексуалног насиља“.
Ти злочини обухватају и прогон на политичкој, расној, националној или верској основи, као и присилни нестанак лица.
Као ратне злочине веће ће третирати намерно убијање, мучење или нечовечно поступање, укључујући и биолошке експерименте, обимна разарања и присвајање имовине које се не може оправдати војном потребом, незаконито протеривање, узимање талаца, као и остале облике тих злочина сходно међународном праву.
Овај закон, како даље пише у документу, има за циљ подршку лицима која ће бити процесуирана за наводне злочине, као и финансијску подршку за чланове њихових породица. А сви који се нађу пред судом имаће право да затраже финансијску помоћ за одбрану која ће се плаћати из буџета Косова. Они који буду проглашени невиним имаће право да траже накнаду штете.
Оба документа можете прочитати овде: Документ 1; Документ 2.