Саговорници Спутњика, стручњаци за тероризам и безбедност, сматрају да Србија и регион Балкана нису у средишту пажње исламских екстремиста, али да је опрез неопходан.
Директор Центра за истраживање безбедности и тероризма Драган Симеуновић у разговору за Спутњик истиче да је гнев исламиста уперен превасходно према земљама Европске уније, али да и Србија, као и друге земље у региону Балкана, треба да буде веома опрезна.
„Ми нисмо главна мета и не треба само зато што на Балкану живе муслимани сумњати у њих, јер би то било и неправедно и нетачно. Не можемо се потпуно ни опустити, из простог разлога што тамо где постоји велики број муслимана, као код нас на Балкану, то обично привлачи и екстремисте. Тако да једна мера опреза због тога није на одмет“, упозорава Симеуновић.
Саговорник Спутњика истиче да је неопходно идентификовати личности које би могле да организују такву врсту напада, као и потенцијална жаришта, а то подразумева добру сарадњу војно-обавештајних служби.
На неопходност координираног обавештајног рада упозорава и војни аналитичар Александар Радић, који у разговору за Спутњик оцењује да је Исламска држава кренула у офанзиву и да су најновији терористички напади сасвим очекивани.
Он је подсетио на серију терористичких напада који су се већ догодили током ове године, а који су показали да Исламска држава има људе, средства, намеру и јасне циљеве да своје деловање пренесе с Блиског и Средњег истока на европске земље и на земље Северне Африке.
„То су уносни циљеви јер када погодите туристичку привреду арапских земаља и Северне Африке, онда заиста отварате један круг потенцијалног ширења насиља, јер остављате те људе и без новца и без шанси за нормалан живот“, наводи Радић.
Овај војни аналитичар такође истиче да је потпуно јасно да Исламска држава жели да застраши земље Европе које сада, како каже, сматра својим главним противницима.
Врх избегличког таласа који иде и преко Србије омогућава да се инфилтрира један озбиљан број потенцијалних терориста у земље Европске уније. Радић каже да то представља озбиљан изазов за Србију која на својој територији има људе који су потенцијално кадри да учествују у терористичким нападима.
„Многи људи који се сада појављују на улицама Београда су војно способни. Нама стижу стотине хиљада војно способних људи, који преко Турске, Грчке, Србије, Македоније иду ка Европској унији. Не можемо да не пођемо од суморне претпоставке да неки од тих људи нису врбовани од стране терористичких организација или су можда чак ветерани ратова, који су добили задатак да сада оду на Запад и да крену у акцију“, упозорава Радић.
Он, ипак, напомиње да Србија није приоритет Исламској држави онолико колико су то земље Европске уније. Оне су и као идеолошки симболи и као учеснице коалиције која ратује против исламиста интересантније мете, објашњава Радић.