Одлука о расписивању референдума објављена је недуго после седнице владе у Атини, на којој се расправљало о понуди поверилаца.
Парламент ће се о овом предлогу изјаснити у суботу, тачно у подне, јавила је грчка телевизија Скај.
За потврду Ципрасове одлуке потребан је 151 глас, односно мање од већине коју предводи премијер.
„Ови предлози, којима се крши европско право и основно право на рад, једнакост и достојанство, показују да намера неких од партнера и институција није била одржив споразум за све стране, већ можда понижавање целог једног народа“, рекао је Ципрас током вечерашњег обраћања нацији које је преносила телевизија, наводи Ројтерс.
Ципрас је ово изјавио само неколико сати по повратку из Брисела, где су европски и кредитори Међународног монетарног фонда (ММФ) Грчкој понудили споразум који је грчка Влада одбацила као неодговарајући.
„Дужни смо да одговоримо на ултиматум изражавајући суверену вољу народа“, нагласио је Ципрас.
Званична Атина ће због одржавања референдума на неколико дана затражити продужење рока за враћање дуга који истиче 30. јуна.
На референдуму ће Грци одлучити да ли ће прихватити услове које нуде кредитори — ММФ, ЕУ и Европска централна банка.
Уколико Грци гласају против предлога, Грчка ће највероватније изаћи из еврозоне, преноси Би-Би-Си.
Према предлогу кредитора, чији су делови јуче процурили у јавност, повериоци су предложили Грчкој продужетак финансијске помоћи од пет месеци, у оквиру којег је и пакет помоћи од 12 милијарди евра који би био исплаћен у четири дела, до новембра.
Грчка Влада је потврдила детаље тог документа, наводећи да предлог предвиђа хитну исплату 1,8 милијарди евра, уз мере које би одобрила скупштина, како би држава избегла банкрот у уторак, 30. јуна, када треба да плати рату дуга ММФ-у од 1,5 милијарди евра.
Остатак од 12 милијарди евра би се исплаћивао зависно од спровођења реформи у Грчкој.