Шеф Државне думе подсећа да су ЕУ продужиле антируске санкције, док је ПССЕ донела стандардну резолуцију о дискриминацији руских парламентараца. Међутим, наводи Наришкин, „супротстављање политици санкција унутра самих европских земаља расте“, а „разлог је свима добро познат: континент од њих има само штету“.
Истовремено, он види „необичност многих процедура“ у ЕУ. Као пример он наводи жалбу шефа италијанске дипломатије Франка Фратинија да се одлука о санкцијама доносила на нивоу амбасадора и без политичке дискусије или чињеницу да по питању увођења санкција није тражено мишљење националних парламената.
Сергеј Наришкин је навео да Европски парламент, на пример, у питањима у вези са Украјином, директно препоручује „тешњу сарадњу са САД“ која се налази на другом континенту.
„Где је ту озбиљност законодавца, где је његова обавеза да објективно и свеобухватно оцени чињенице, а не да се додворава једној сили? Зар то није очигледан пример губљења самосталности и раста деградације самoг европског интеграционог модела? Уверен сам да је, ако се ништа не промени, очекује крах. И никакве нове реформе неће је спасити, јер ће свако разумно решење поново наилазити на отпор чиновника-марионета који су навикли да раде по наређењу својих прикривених господара и унапред преправљају одлуке, па чак и процедуре, у њихову корист“, навео је шеф Државне думе.