Протекле године ИД је освојила више територија у Сирији и у Ираку упркос отпору подржаном нападима из ваздуха коалиције коју предводе САД.
Такође је привукла бројне чланове у Египту, Либији, Јемену, Пакистану, тежећи да прошири страх на међународном нивоу.
Прошле седмице, ИД је преузела одговорност за напад у Тунису, у ком је на плажи убијено 38 људи, углавном страних туриста, а такође тврди и да стоји иза самоубилачког напада на шиитску џамију у Кувајту, у којој је погинуло 26 особа.
Ова терористичка организација је недавно напала сиријски град Кобани и убила 200 људи, од чега је 75 одсто било жена и деца.
О ужасима који је задесио Кобани за Спутњик говори новинарка Раушан Халил, која у том сиријском граду живи од септембра прошле године.
„После напада, градом је почела да влада врло напета атмосфера. Становници више не верују једни другима, плаше се и не знају да ли је неко ту убачени терориста? Поверење је потпуно нестало међу локалним становништвом, посебно када виде неко непознато лице“, каже она.
Према њеним речима око 90 одсто тела погинулих терориста имало је око себе себе „појас смрти“, што доказује да нису ишли да би извојевали некакву победу, већ да би сејали смрт.
„Такође, многи су имали карте града, са упутствима куда да се крећу, са описима зграда, прозора, зелених површина“, истиче она.
Рат против ИД је тежак задатак за „одреде народне самоодбране“, с обзиром да они желе да обнове државну власт „одоздо“, из народа, на територији северне Сирије.
У ратним условима ово је готово немогуће, и за сваки па чак и мали пропуст цена је веома висока. Напад на Кобани је имао за циљ да се ране и убију стотине житеља, након чега је градом завладао страх и неповерење.
Курдски устаници много пута до сада су се жалили на потпуну неефикасност авио-удара САД и њихових савезника у борби против исламиста у близини града Кобани, с обзиром да „војни авиони нису у стању да униште апсолутно сваког радикалног исламисту“.
Борбу против ИД неефикасном сматра и званични Дамаск.
„Ако бисмо извршили упоређење на почетку акције коалиције, ИД је контролисала мали део Сирије и Ирака. Сада, након годину дана, ИД је заузела нове територије, а то је главни доказ да су САД заправо све време помагале ИД.“
„Америка не ратује против радикалних исламиста“, изјавио је ових дана Ријад Хадад, амбасадор Сирије у РФ.