„Они су дошли овде да се не договоре“, рекао је Ђурић новинарима у паузи данашње рунде дијалога који се одвија у кабинету шефице европске дипломатије Федерике Могерини. Он је казао да је током првог дела дијалога, који је трајао осам сати, атмосфера била „неподношљива“.
„То што смо ми, као чланови београдске делегације прошли, ником не бих пожелео", рекао је Ђурић и додао да је највећи притисак поднео шеф делегације премијер Александар Вучић.
Он у складу са претходним договором није желео да коментарише изјаву шефа приштинске делегације, премијера Исе Мустафе да је дошло до озбиљног напетка у вези са формирањем Заједнице српских општина (ЗСО).
„Не делим оцене, али неког напретка јесте било“, казао је Ђурић додајући да и даље постоје озбиљна отворена питања.
Он је рекао да ће, уколико буде постигнут договор о ЗСО, Срби на Косову имати више него што имају данас и да се само о ЗСО озбиљно разговарало, а да је Приштина уместо о телекомуникацијама и енергетици покушавала да разговара о статусу, на шта наша делегација није пристала.
Ђурић је поручио да су за договор потребни спремност за разговоре и компромиси, на шта делегација Приштине ни у траговима није била спремна.
„Наша делегација ће истрајати до краја“, рекао је, додајући да је било притисака и „издвајања у посебне собе“, као и да се не ради само о притисцима ЕУ, већ и о размени аргумената, која је врло често била на ивици провокације и у непримерном тону.
Наша делегација, према његовим речима, жели да искористи дијалог у Бриселу као полигон за решавање проблема, а не свађе.
„Знамо за шта се боримо, за наш народ на КиМ и ЗСО“, рекао је Ђурић, изразивши мишљење да ће дијалог бити маратон и политички мегдан који може да потраје до сутра ујутру.
Разговори делегација Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, који су почели јутрос око 9 сати у Бриселу, прекинути су нешто пре 18.00 часова и биће настављени вечерас у 20.30 часова.
Састанак је прекинут због обавеза високе представнице Федерике Могерини која, како је раније најављено у Бриселу, учествује на самиту ЕУ-Кина.
На дневном реду су четири крупна питања: Заједница српских општина, телекомуникације, енергетика и „Парк мира“ у Митровици, а косовски премијер Иса Мустафа тврди да су две стране знатно приближиле ставове у вези са Заједницом српских општина.