„Време је да се постигне компромис. За обе страни важи да од напретка у дијалогу зависи, и приближавање Унији“, рекла је она после разговора са косовским званичницима.
Меркелова је косовском премијеру поставила три услова: Наставак преговора са Београдом, спремност на компромисе и формирање суда за злочине ОВК.
Састанак Меркелове са косовским званичницима уследио је само дан после неуспелих преговора Београда и Приштине, за које се, према речима српског премијера Александра Вучића, који је и предводио разговоре у име Србије, не зна када ће се наставити.
Бранислав Нешовић, аналитичар са севера Косова, за Спутњик каже да је извесно да ће ствари око наставка дијалога бити много јасније после доласка немачке канцеларке Ангеле Меркел у Београд, али и после данашње посете Мустафе и Тачија Ангели Меркел.
„До одређених договора, па вероватно и формирања Заједнице српских општина, мораће да дође у наредном периоду, па зато мислим да је у питању само краткотрајно одлагање”, верује Нешовић.
Ни 17 сати разговора није било довољно српском и косовском премијеру Александру Вучићу и Иси Мустафи да се договоре о кључним темама. То је потврдио и премијер Вучић, док је Мустафа рекао да је напредак донекле направљен.
Јучерашње преговоре у Бриселу Београд је протумачио речима да „иду наруку искључиво екстремистима у косовској Влади“, али и да Албанци купују време. Истовремено, подсећа се да је ЗСО кључ бриселског споразума, али и да Приштина већ две године покушава да одложи њено формирање.
„Уколико ЗСО не буде имала у одређеним областима извршну власт, биће јако тешко. Надамо се да ће у ове четири области — образовању, здравству, економском развоју и просторном и урбаном планирању, Београд успети да то уради“, каже он уз напомену да у Приштини, али и у делу међународне заједнице, постоје огромни отпори да се прихвати захтев Србије да ЗСО има извршна овлашћења.
Аналитичари у Србији оцењују да косовска страна у Брисел иде да докаже самопроглашену независност Косова, док наша делегација иде у Брисел да направи споразум користан свим грађанима на Косову и Метохији, који ће бити у функцији побољшања живота Срба на Косову и Метохији. Осим из овог разлога, договор Београд и Приштине за Србију је важан и због отварања поглавља за преговоре са Европском унијом.