Додик је прецизирао да је одлучено да ће бити упућена иницијатива за одржавање посебне седнице ентитетског парламента, на којој ће се разматрати или одлучивати о расписивању референдума о раду Суда и Тужилаштва БиХ.
Референдумско питање о којем ће се изјашњавати грађани Српске, потврдио је Додик, биће: „Да ли подржавате неуставно и неовлашћено наметнуте законе од високог представника међународне заједнице у БиХ, посебно наметнуте законе о Суду и Тужилаштву БиХ и примену њихових одлука на простору Републике Српске“.
„Наравно да очекујемо велико не“, рекао је Додик, након што је у Палати Републике одржао састанак са представницима владајућих парламентарних странака у Народној скупштини Републике Српске.
Представници парламентарних опозиционих странака нису присуствовали састанку јер је, како се наводи у заједничком саопштењу СДС-а, ПДП-а и НДП-а, питање референдума често злоупотребљавано од Додика и СНСД-а, преноси Радио-телевизија Републике Српске.
Додик сматра да је правосуђе према Дејтонском споразуму у надлежности ентитета и да није тачно да је та надлежност „одувек припадала БиХ“.
„БиХ је противправно добила Суд и Тужилаштво одлуком високог представника, која је била и антиуставна и антидејтонска, а Уставни суд БиХ није уставотворан“, навео је Додик упитан да прокоментарише тврдњу Амбасаде САД у БиХ да су „државне правосудне институције предвиђене Дејтонским мировним споразумом и потврђене од стране Уставног суда БиХ, те да је ова надлежност одувек припадала држави“.
Додик је поновио да се Република Српска снажно залаже за независно правосуђе које је „темељ сваке демократије“ и поручио да РС остаје привржена доследном поштовању Дејтонског споразума, који је, између осталог, регулисао и ову област.