Наиме, премијеру Александру Вучићу уручена је данас у Будимпешти нова измењена и ублажена варијанта британске резолуције о Сребреници. У новом тексту, како пишу београдски дневници, ублажен је део на који је премијер Вучић имао примедбу, а који се односио на сексуалне злочине. Сада пише да су сексуалне злочине чинили сви учесници у конфликту. Према истим наводима, у новој верзији резолуције наглашено је да постојање геноцида не сме да се негира.
Да ли ће нова верзија резолуције бити повољнија и прихватљивија за Србију?
„Ми знамо да је та цела ствар предимензионирана у вези са злочином у Сребреници и да никаквог геноцида уистину ту није било. Наметати Србији лажну причу о геноциду је нешто што је за нас неприхватљиво. Мислим да је то кључни елемент резолуције који њу битно не разликује од претходне. Не верујем да ће Београд променити мишљење, јер да би резолуција за нас била прихватљива морала би да има универзални карактер. Дакле, да осудимо све злочине“, прецизира свој став Анђелковић.
Очекивати интензивне консултације
Драган Ђукановић, потпредседник Центра за спољну политику констатује за Спутњик да је очигледно да се на британском тексту резолуције доста ради, а посебно после руског предлога резолуције. Он прогнозира да ће у наредних неколико дана бити још интензивних консултација око самог текста резолуције.
Међутим, каже он, очигледно да основна интенција те резолуције остаје.
„Само помињање речи ’геноцид‘ није ништа што раније нисмо видели, имајући у виду пресуду по тужби БиХ против некадашње СР Југославије, где се у делу описа стања у Сребреници 1995 управо користи та реч“, подсећа Ђукановић и да додаје како не верује да ће значајнијих одступања од првобитне намере Британије бити.
Према наводима неких београдских листова, премијер Александар Вучић размишља да 7. јула присуствује седници Савета безбедности УН, на којој би требало да се расправља о резолуцији о Сребреници.