Сматра да тврдње да је инвестирала у имовину на Косову, Србија треба и да аргументује.
У интервјуу за радио „Дојче веле“, Мустафа каже да је „српска делегација у Бриселу отворила много проблема у вези са имовином о којима се не може дискутовати“.
„Уставом Косова и Резолуцијом 1244 смо обезбедили да сва имовина која се налази на територији Косова припада Косову. Електропривреда Србије је деловала на северу Косова, али је деловала илегално“, тврди Мустафа у изјави за „Дојче веле“.
Упитан да ли је оптимиста у погледу постизања споразума Београда и Приштине, Мутафа каже:
„Врло смо близу постизању споразума о слободном кретању на мосту преко Ибра. Српска страна више тактизира око одлагања споразума него што за то има аргументе“, рекао је Мустафа и додао да се може рећи да је споразум о позивном броју већ постигнут.
Додао је да обе стране желе да сви споразуми буду одједном потписани. Косовска делегација инсистира да споразуми буду потписани у пакету —споразум о Заједници српских општина, коју Албанци називају асоцијацијом, споразум о енергетици и споразум о отварању моста преко Ибра.
Мустафа, међутим, тврди да су ставови Београда и Приштине о енергетици јако удаљени.
Оценивши да је последња рунда дијалога била веома напорна и тешка, косовски премијер је казао да је питање Заједнице српских општина „врло осетљива област“, те да је потребно јако много пажње како не би била, како је рекао, формирана трећа власт на Косову, јер би то било супротно са косовским уставом и законима.
Сматра да Заједница српских општина не треба да има извршну власт нити да игра улогу централне власти.
„Треба пронаћи модус који би задовољио потребе општина са већинским српским становништвом и који би био у складу са Бриселским споразумом из 2013. године. Али, треба омогућити да централна и локална власт имају јасна овлашћења како не би долазило до међусобних сукоба. Ту смо имали много потешкоћа да се усагласимо са српском делегацијом“, рекао је Мустафа.
Косовски премијер, додуше, каже да српска страна није експлицитно поставила захтев о извршним овлашћењима ЗСО, али да се то јасно види из разговора о тој теми.
„Нисмо се сложили са тим и немамо уставног простора за тако нешто. Асоцијација треба да подржава рад општина, промовише демократију и њихов развој у области образовања, здравства…“, рекао је Мустафа.
Упитан који су разлози због којих се мост преко Ибра не отвара, Мустафа је казао да за то нема никаквог оправдања.
„Мост би могао прво да се отвори за кретање грађана, а касније и за пролаз возила. Нисмо постављали услове како ће се кретати возила у северном делу Митровице, јер је то локално питање. Али, важно је да се отвори пут и да људи могу да се слободно крећу“, рекао је Мустафа.