Ципрас је рекао и да су „кредитори на сто ставили боље понуде, чим је објављено да ће Грци ићи на референдум“ и поново позвао грађане да заокруже „не“.
„Недељни референдум није о томе да ли ће Грчка бити део еврозоне. Глас за ’не‘ није глас за напуштање Европе, већ глас за повратак европским вредностима“, рекао је Ципрас.
Ципрас је додао и да је мандат народа јачи од воље једне власти.
Он је такође навео и да је Грчка и даље за преговарачким столом и да ће се „ићи напред уколико састанак Еврогрупе да позитивну поруку“.
Грчки премијер је истакао да је Грчка спремна за споразум са кредиторима након референдума.
„Људи неће изгубити плате, пензије, нити новац у банкама“, истакао је Ципрас.
Ципрас је истакао да никада није очекивао од демократске Европе да не остави простор и време за одржавање референдума.
„То је срамота, имати ове сцене где су затворили банке само због тога што смо дали људима могућност да гласају“, каже Ципрас.
Он је додао да референдум не значи раскид са Европом, већ враћање у њу са још већим вредностима.
Извор из грчке владе рекао изјавио је раније за Спутњик да ће Ципрас прихвати све услове уз неколико изузетака: Реформа система ПДВ-а али уз посебан попуст од 30 одсто за грчка острва Померање границе за одлазак у пензију тек од 2022. Додатна исплата за сиромашне пензионере треба да буде продужена до 2019. године.
Раније данас немачки министар финансија Волфганг Шојбле, критиковао је у Бундестагу левичарску владу премијера Алексиса Ципраса.
„Ова влада није ништа урадила откад је дошла на власт. Не знамо да ли ће да одржи референдум или не, да ли је за или против. Не можемо да разговарамо са њима у оваквој ситуацији“, рекао је Шојбле.
Немачка канцеларка Ангела Меркел поручила је да су врата Грчкој отворена, али да неће бити преговора до референдума који је заказан у недељу.
„Сада чекамо на референдум. Пре референдума није могуће наставити преговоре о програму помоћи, што иначе не би било могуће без одобрења Бундестага“, изјавила је Меркелова.
Француски председник Франсоа Оланд, напротив, тражи хитан договор са Грчком. Иако су се унутар Еврогрупе договорили да играју на карту јединства, позиције између главних партнера у еврозони су очигледно различите.
Ципрас је послао писмо међународним кредиторима у коме је рекао да ће Грчка пристати на предлог „Тројке“ ако се унесу неке измене, али је Немачка задржала тврду позицију. Уступци су наишли на оштре критике у Атини, али је Ципрасова влада саопштила да није капитулирала.