Момчило Радић, песник и преводилац, који 25 година живи у Атини, не криви за то владу Алексиса Ципраса.
„Банке није затворила грчка влада већ (Јанис) Стурнарас, председник Народне банке. У случају да победи „да“ он ће бити председник Грчке, банкар, као што је био (Лукас) Пападемос.“
Радић учествује у живој политичкој арени у којој се Атињани свакодневно изјашњавају за или против мера штедње које од њих захтевају међународни кредитори.
„Постоји велики слој људи који врло тешко подноси мере штедње последњих пет година. Плате које су иначе биле мале су смањене за 30, 40 одсто, пензије су мизерне у односу на друге европске земље. Хоће да од Грчке направе скупи хотел у коме би Грци били радна снага.“
Као и већина Грка, наш саговорник је снажно за Сиризу.
„Дивим се Ципрасу јер се бори против огромног система у Европи. За њим би требало да крену и Шпанци Подемос, и остали. Подршка људи је огромна.“
Зоран Милић, бивши дописник Радио Београда из Грчке каже да су Срби у Грчкој већином за Ципраса.
„Срби који живе овде су навијачи Ципраса јер нису богаташи, нису бродовласници па да им не иде у прилог то што Ципрас предлаже да највећи део терета убудуће поднесу богатији.“
Саговорник Спутњика каже да пред референдум влада затишје. Алексис Ципрас је позвао сународнике да гласају против мера штедње јер је оне неће извући из дужничког ропства.
„Влада неизвесност, чека се недеља, понедељак. Меркелова и остали су убеђени да ће успети да не победи Ципрасова опција. Неће да преговарају већ чекају исход референдума. То у Грчкој није доживљено са симпатијама према Немачкој, а потом и Француској и осталима из Европске уније. Али Грци не желе да изађу из ЕУ и еврозоне, а сад што их Европа вара да је референдум уперен ка изласку из ЕУ то није тачно. То је само за или против мера које тражи ЕУ“.
Министар финансија Јанис Варуфакис, поручио је да ће, уколико Грци гласају за мере Међународног монетарног фонда и европских кредитора грчка влада да поднесе оставку.