„Данас, и у догледној будућности морамо обратити већу пажњу на изазове које постављају државни актери. Они све више имају могућност да оспоре регионалне слободе напретка и прете нашој домовини“, наводи се у војној националној стратегији за 2015. годину.
У извештају се посебно говори о претњама из Северне Кореје, Ирана, Русије и Кине, који настављају агресивне акције у Јужном кинеском мору, које крше међународно право.
„Ниједна од тих земаља вероватно не тражи директан војни сукоб са Сједињеним Државама или нашим савезницима. Ипак, свака од њих представља озбиљну претњу у погледу безбедности, на чему међународна заједница путем заједничких политика, заједничких порука и координиране акције.
„Будући сукоби за америчку војску ће вероватно бити дужи и мораће да се воде са смањеним ресурсима“, генерал Мартин Демпси, председавајући Здруженог генералштаба, написао је у предговору извештаја.
„Вероватније је да се суочимо са продуженим акцијама, него сукобима који се брзо решавају“, генерал Демпси је написао. „Контрола ескалације постаје све тежа и важнија, можда ћемо морати да прилагодимо свој глобални положај.“
Напади, посебно на комуникационе системе или сајбер мреже ће бити „непредвидиви, скупи и биће их тешко контролисати“. „У извештају се посебно упућује на један сајбер напад из Северне Кореје који је изазвао „велику штету“ америчкој компанији. Северна Кореја спровела је сајбер напад на корпорацију „Сони“ крајем прошле године због пуштања филма „Интервју“, фикције о завери убиства лидера земље, Кима Џонг Уна.
Ова горућа питања, између осталог, као што су пролиферација балистичких ракета, оружја за масовно уништење и беспилотних система, прете Америци као водећој земљи у одбрани.
„Сједињене Државе су најјача нација на свету, уживајући јединствене предности у технологији, енергији, савезима и партнерствима и демографију. Међутим, ове предности се успоравају“, каже се у извештају.