Парламент је усвојио овај закон у светлу прошлонедељног напада бомбаша-самоубице у ком је настрадало двадесетшесторо људи. Његова сврха је да безбедносним агенцијама омогући брже хапшење у кривичним предметима.
Према овом закону, Министарство унутрашњих послова је дужно да прикупи узорке ДНК свих 1,3 милиона држављана Кувајта, као и 2,9 милиона страних резидената. Онима који одбију да дају ДНК узорак прети годину дана затвора и новчана казна од 33.000 долара, док би они који лажирају узорке могли да заврше у затвору на 7 година.
Процењено је да ће овај пројекат Министарство унутрашњих послова коштати 400 милиона долара, које је парламент одобрио као средства за хитне случајеве.
„Одобрили смо Закон о ДНК тестирању, као и додатно финансирање. Спремни смо да одобримо било шта што буде потребно да се појачају безбедносне мере у земљи“, рекао је независни политичар Џамал ел Омар агенцији „Франс прес“.
Бомбаш-самоубица разнео је у петак шиитску џамију у кувајтској престоници. У нападу за који је одговорност преузела терористичка организација Исламска држава погинуло је 26 особа, док 227 повређено.
Министар унутрашњих послова Кувајта шеик Мухамед Калид ел Сабах изјавио је у уторак да су власти пронашле терористичку групу која је стајала иза овог бомбашког напада и да је најмање пет осумњичених ухапшено, пренео је АФП.
„Налазимо се у ратном стању. Истина је да смо растурили ову групу терориста, али постоје и друге групе које планирамо да нападнемо“, рекао је кувајтски министар одбране и додао да је Кувајт појачао „све безбедносне мере, посебно у близини џамија и свих других верских објеката“.