Становници Аустрије су пре свега незадовољни поскупљењем прехрамбених производа, високом стопом незапослености и тиме што Брисел константно пружа подршку великим корпорацијама.
Иницијаторка ове петиције Инге Раушер резултат петиције сматра великим успехом.
„Након пребројавања потписа може се рећи да је ова петиција друга по успеху, у последњих 10 година и то упркос медијском бојкоту и бирократским препрекама“, истакла је она у интервјуу за Спутњик.
Аустријска грађанска иницијатива у свом програму наводи 12 главних разлога за излазак те земље из ЕУ, али се током потписивања петиције инсистира на свега три.
„После изласка би нам свима било много боље. И економски и еколошки и у смислу демократије“, рекла је она, наводећи да у петицији нису наведене све по њима важне тачке, како би људима било једноставније да схвате који су њихови циљеви.
Она је истакла и да је циљ петиције да се корак по корак дође до одржавања референдума на којем би се грађани изјашњавали о могућем изласку из ЕУ.
Одговарајући на питање да ли би и друге европске државе могле следити пример Аустрије, Раушнерова није желела било шта да прејудицира, нагласивши да би друге државе требало да донесу сопствене одлуке.
„Ипак, мислим и да евро, који је у основи био својеврсни експеримент ЕУ, неће дуго живети. Осим тога, јужне и северне државе се умногоме разликују… Ситуација у Португалији, Шпанији и Италији не делује баш најбоље“, рекла је она, додајући да ће свима бити боље када државе буду изашле из ЕУ и почеле да спроводе сопствене одлуке, рекла је Раушерова.
„Не мислим да је Аустрија неки посебан случај, већ да је то судбина свих држава ЕУ“, изјавила је додајући да би крајем августа парламент требало да расправља на ову тему.