Чувени немачки магазин „Шпигл“ изнео је доказе да су америчке обавештајне агенције шпијунирале његове новинаре током лета 2011. године, када су амерички агенти пренели немачким обавештајним службама сумње да су новинари „Шпигла“ имали контакте у немачкој Влади.
„’Шпигл‘ претпоставља да су га шпијунирале обавештајне службе Сједињених Америчких Држава“, објавио је овај лист у издању од петка и додао да је канцеларији федералног тужиоца у Карлсруеу поднео жалбу у којој се наводе шпијунске активности и нарушавање приватности његових телекомуникација.
„Шпигл“ је саопштио да је ЦИА, након шпијунирања његових новинара, пренела координатору обавештајних служби немачке Владе Гинтеру Хејсу своје сумње да постоји контакт између новинара „Шпигла“ и званичника немачке Владе, конкретно Ханса Јозефа Ворбека, једног од Хејсових заменика. Ворбек је након тога премештен на другу позицију.
Bitter: Spiegel-Redakteure wurden von der CIA ausgespäht — und die Bundesregierung Tat nichts http://t.co/mSdcFTPL8D pic.twitter.com/1M89orvNq4
— Philipp Alvares (@phalvares) July 3, 2015
„Уреднике ’Шпигла‘ је шпијунирала ЦИА — а федерална влада није урадила ништа“.
Откриће да је часопис био мета шпијунаже проширује списак познатих шпијунских активности америчке Државне безбедносне агенције (НСА) у Немачкој са чланова Владе на медије; „Шпигл“ је у октобру 2013. године јавио да су агенти НСА користили америчку амбасаду у Берлину као базу за праћење комуникација преко мобилних телефона у Влади Немачке.
Један од наводно озвучених мобилних телефона припадао је немачкој канцеларки Ангели Меркел. Викиликс је у четвртак објавио комуникацију између канцеларке и њеног личног асистента коју је НСА пресрела 2011, дајући детаље садржаја конверзације Ангеле Меркел о финансијским пословима ЕУ и грчкој дужничкој кризи.