Учесници организације „Глобал џастис нау“ у Великој Британији организовали су протест солидарности у Британском музеју. Транспаренти гласе: „ОКСИ [’не‘ на грчком]“, „Нема више пљачкања“ и „Подршка Грчкој“.
@JunckerEU This is what #Europe looks like.It's a map of all the protests in solidarity with Greece this week #OXI pic.twitter.com/FVPG8LUxBK
— Londinium (@truthison) July 3, 2015
„Овде смо да кажем ОКСИ (на грчом ’не‘) ’модерном дану‘ пљачкања Грчке преко принудне штедње и приватизације, како би исплатила непромишљене кредите европских банака“, рекао је Џонатан Стивенсон из „Џабли дефт кампејн“ учествујући у протесту.
Стотине демонстраната окупило се у Глазгову узвикујући „Из Глазгова Грчкој, без правде нема мира“ и „Тројка каже отплати, ми кажемо узврати“.
Glasgow says 'Oxi': Hundreds demonstrate in solidarity with Greek 'No' vote http://t.co/4zJDTYpJaz #Greece #Oxi pic.twitter.com/maJ1xGzBty
— Liam O'Hare (@Liam_O_Hare) July 3, 2015
„’Тројка‘ и корпоративни медији покушавају да уцењују грчки народ, тако да су акције солидарности, као данас, важне за стављање до знања Грцима да нису сами“, рекао је Џонатан Шафи из „Радикал индепенденс кампање“, која је организовала протест.
Маса се окупља и широм Немачке.
„Сви кажу ’НЕ‘“ и „Не Тројка“ пише на транспарентима које држе демонстранти у Франкфурту, док су Берлинци марширали са натписима „Не притиску“, „Солидарност уместо штедње“ и „Борба против штедње свуда“.
Слични протести подршке Грчкој одржани су у Шпанији, Данској, Холандији, Француској и многим другим државама широм ЕУ.
У недељу, Грци ће гласати о томе да ли Влада треба да прихвати услове својих кредитора. Ако гласају са „да“, садашња влада ће вероватно да поднесе оставку и људи ће морати да прихвате оштре мере штедње које захтева „Тројка“, укључујући и додатне резове плата и пензија.
Међутим, глас „не“ вероватно ће довести до грчког изласка из еврозоне и потенцијалног изласка из ЕУ, самим тим доводећи у питање одрживост евра.
Грчка, која је у кризи од 2009. године, требало је да исплати кредит ММФ-у у износу од 1,6 милијарди евра до 1. јула, али то није учинила. Било је предвиђено и да има још једну велику уплату од 3,5 милијарди Европској централној банци 20. јула.
Највећи протест поводом референдума одржао се у петак, најмање 25.000 људи окупило се у Атини за „не“ на реферндуму, док је заговорника „да“ било око 20.000.
Најновија анкета Ипсоса показује да је 44 одсто Грка за останак у еврозони по сваку цену, док је 43 одсто против.