„Очекујем да дође до наставка притисака на Београд да још даље спусти своју црвену линију према питању Заједнице српских општина. Недавно се Ангела Меркел сусрела и са косовским званичницима, али без обзира што се причало о неким условима постављеним Приштини, мислим да Приштина и Берлин и те како добро сарађују и координирају своје потезе“, прецизира за Спутњик председник Центра за стратешке алтернативе Александар Митић.
Сви ти потези су, додаје даље Митић, координисани заједно са Бриселом и Вашингтоном са циљем да Београд даље попусти.
„ЗСО је сама по себи довољно проблематичан компромис, ако се подсетимо шта је циљ Бриселског споразума. А то је заокруживање, практично формално-правно, косовске независности“, напомиње Митић.
Телеком као гарнирунг
„Пуна имплементација Бриселског споразума, што у пракси значи пуна подршка и кооперативност Београда имплементацији и заокруживању косовске независности. То је услов свих услова са којим не само Ангела Меркел него и њени претходници на нижим нивоима, долазе у Београд“, очекивања су и Ђорђа Вукадиновића, уредника Нове српске политичке мисли.
Он претпоставља да ће све остале теме бити споредне.
„Све ће то бити на столу, и реформе, и Сребреница, свакако и неке привредне аквизиције као што је ’Телеком‘, где се немачки ’Дојче Телеком‘ појављује као главни купац и највећи интересент за куповину нашег ’Телекома‘. То ће бити важна тема, али мислим да ће се све вртети око Косова“, истиче Вукадиновић.
Лествица већ високо постављена
Немачка канцеларка је, појашњава Александар Митић, захваљујући условима Бундестага већ поставила довољно високо лествицу, па нема потребе да диже још више. Знамо, додаје он, да ће наредни корак бити захтев да се потпише споразум о добросуседским односима и захтев да се не блокира улазак Косова у Уједињене нације.
„Али је у овом тренутку за Берлин важно да се заврши прича везана за ЗСО. С тим што је циљ да се од те структуре направи нешто што би заиста била нека прилично испразна љуштура, без суштинских надлежности“, закључује Митић.
Ђорђе Вукадиновић напомиње да нема разлога за драматизацију којој је склона српска политичка јавност, нарочито прорежимска, која, како каже, овој посети придаје неке димензије које она реално нема.
Потпис пре јесени?
Посета Меркелове је, тврди Вукадиновић, важна пре свега за актуелну власт, управо због сећања и асоцијације на претходну посету Ангеле Меркел — која је према многим мишљењима у великој мери коштала власти Бориса Тадића, с обзиром да није био довољно кооперативан, није задовољио захтев или изашао довољно у сусрет захтевима немачке канцеларке.
„Главни притисак ће бити да се ипак пре јесени потпише неки споразум са Приштином. Већ видимо најаве у медијима како је споразум надохват руке, како разлике нису велике и како би била права штета да се чека јесен кад је, ето, скоро већ све договорено“, закључује Вукадиновић.