Варуфакис је оставку поднео дан након што су Грци на референдуму одбацили предложене мере штедње.
„Убрзо након објављивања резултата референдума постало ми је јасно да учесници Европске групе и други партнери сматрају да би моје одсуство из преговора помогло да се постигне споразум. Из тог разлога одлазим из Министарства финансија“, каже се у саопштењу.
„Референдум од 5. јула ући ће у анале када је један мали народ устао против финансијског поробљавања. Као и сва демократска достигнућа, тако и ово историјско одбијање ултиматума Европске групе од 25. јуна има велику цену. Зато је веома важно да капитал од „не" буде одмах инвестиран и претвори у „да" неког часног споразума — са реструктуризацијом дуга, слабљењем политике строге штедње, са расподелом у корист сиромашних и правим реформама", каже се у саопштењу Варуфакиса.
Minister No More! http://t.co/Oa6MlhTPjG
— Yanis Varoufakis (@yanisvaroufakis) July 6, 2015
„Мој дуг је да некако помогнем премијеру Алексису Ципрасу да искористи капитал који нам је дао грчки народ на референдуму“, пише у саопштењу.
„Jа ћу са поносом носити презир кредитора“, истакао је Варуфакис.
У Грчкој је јуче одржан референдум на којем су грађани одлучивали да ли да пристану или не на услове кредитора.
Према обрађених 100 одсто гласова, на референдуму у Грчкој 61,31 одсто је рекло „не“, док је за прихватање услова кредитора „да“ рекло 38,69 одсто гласача, саопштено је на сајту Министарства унутрашњих послова земље.
Неважећих листића је било 5,8 одсто.
Today we celebrate the victory of #democracy. Tomorrow, we will all continue our national effort to reach an agreement. #Greece
— Alexis Tsipras (@tsipras_eu) July 5, 2015
Влада Грчке је предложила грађанима да одговоре „да“ или „не“ на питање да ли треба прихватити нацрт споразума који су 25. јуна предложили Европска комисија, Европска централна банка и ММФ.