У писму председнику Савета безбедности УН Џерарду ван Бохемену, Изетбеговић је оценио да је стога више него прикладно да СБ УН ода почаст жртвама Сребренице усвајањем резолуције и да „истина и правда нису непријатељи мира и стабилности“.
С друге стране, српски члан Председништва БиХ и председавајући колективног шефа државе Младен Иванић, упутио је недавно писмо амбасадорима земаља-чланица СБ УН, затраживши да се не усвоји резолуција о Сребреници.
Иванић је тада рекао да се на овај корак одлучио јер о резолуцији нема консензуса у Председништву БиХ, због чега не види смисао њеног сазивања.
„Заштићена зона Уједињених нација, Сребреница, претворила се у најмрачнији час УН, јер ова организација по властитом признању није заштитила цивилно становништво у Сребреници упркос својој обавези. У свом Извештају о паду Сребренице, који је поднео 2000. године, генерални секретар Уједињених нација Кофи Анан наводи да грешком, погрешном проценом и немогућношћу да се препозна обим зла с којим су суочене, Уједињене нације нису учиниле свој део посла како би помогле да се спаси народ Сребренице“, нагласио је Изетбеговић.
Подсетио је да је у свом обраћању на комеморацији поводом злочина у Сребреници одржаној 1. јула 2015, генерални секретар Бан Ки Мун је изјавио: „Уједињене нације, које су основане са циљем спречавања понављања таквих злочина, и поред одговорности, нису успеле сачувати животе недужних цивила који су тражили заштиту од сукоба и насиља око њих. Секретаријат Уједињених нација, Савет безбедности и земље чланице деле кривицу“.
„Аргументи неких да ће доношење ове резолуције имати негативне последице по стабилност у Босни и Херцеговини и продубити поделе у нашем друштву, дубоко су цинични и треба да буду категорично одбачени од стране Савета безбедности“, истакао је он.
Истина и правда нису непријатељи мира и стабилности. Напротив, они одржавају мир и стабилност, каже Изетбеговић и додаје да процес помирења не може ићи напред ако не постоји заједничко признавање злочина и настојање да се починитељи приведу правди.
Изетбеговић је нагласио да они који желе боље односе у Босни и Херцеговини и са Босном, морају прихватити прошлост, суочити се са истином, престати да вређају жртве и оне који су преживели, као и негирање судски потврђених историјских чињеница.