НИС је због смањења цена нафте на светском тржишту имао нешто „лаганији“ пад у односу на остале нафтне компаније у региону, и то захваљујући улагањима НИС-а у последњих пет година, рекао је Кравченко, представљајући Извештај о одрживом развоју НИС-а за 2014. годину.
И оперативна и нето добит, као и инвестиције и издвајања за порезе НИС-а у прошлој години, биле су већа од конкурентских компанија у региону, без обзира на пад цена нафте, као и у односу на 2013. годину, рекао је Кравченко и подсетио да је компанија успешно исплатила и дивиденде акционарима у 2014.
Стратешки циљ НИС-а је био и остаје да постане најефикаснија брзорастућа енергетска компанија у балканском региону и да остане лидер на домаћем тржишту, нагласили су из те компаније.
НИС је, без обзира на економску ситуацију, остао лидер у Србији и региону по социјалном пакету и бенефицијама које пружа запосленима, којих је на крају прошле године било 5.734 у тој компанији.
Кроз програм сарадње са локалном заједницом у којима НИС послује, у 2014. години та компанија је уложила 110,5 милиона динара, а реализована су 164 пројекта у 11 општина и градова у Србији.
НИС је, како су навели, у еколошке пројекте у 2014. инвестирао 983 милиона динара, а индикатори загађења су смањени за 57 одсто.
Улагања у професионални развој запослених износила су 265 милиона динара, а Кравченко је додао да је завршено и планирано отпуштање радника и да се сада одржава предвиђени ниво броја запослених.
Он је навео и да су плате у НИС-у повећане за 3,5 пута у односу на ранији период.
Кравченко је говорећи о НИС-у, у ком руски „Гаспром њефт“ има већинско власништво, рекао да је НИС, када је реч о усмерењу, „европска компанија са балканским пореклом и српским срцем“.
Он је навео и да је у оквиру програма „Ја имам идеју“, у оквиру кога је дата могућност свим запосленима да дају своје идеје побољшање рада компаније, до сада изложено око 400 различитих идеја.
Директор ревизорске куће КПМГ Џејмс Торнли похвалио је компаније које раде извештаје о одрживом развоју, истакавши да је да то указује и да је реч о јаким и успешним компанијама.
Он је напоменуо да све велике компаније са 3.000 запослених у ЕУ морати да раде те извештаје, као и да то може да буде добар узор мањим фирмама.
Уредница магазина „Бизнис“ и економетар Радојка Николић подсетила је да је НИС прва компанија у Србији која је почела да ради извештај о одрживом развоју, а да их сада припрема још око осам предузећа.
Извештај о одрживом развоју НИС-а за 2014. годину, који је верификовала независна ревизорска кућа КПМГ оцењен је да је „у складу са стандардом“. Извештај је припремљен у складу са највишим међународним стандардима у корпоративном извештавању и према смерницама „Глобал репортинг инишатив“ (ГРИ).
Број представљених индикатора у извештају НИС-а за 2014. је повећан на 48 на 69, а директор те компаније је најавио да ће наставити да се повећава број информација које ће бити обућваћене тим извештајем и које ће убудуће бити доступне јавности.